Wysyp pijanych kierowców na drogach

W przeciągu ostatnich czterech dni policjanci z powiatu krakowskiego wyeliminowali z dróg powiatu krakowskiego ośmiu nietrzeźwych kierujących i trzech posiadających cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami.

Fot. Facebook Policja Myślenice

O tym jak niebezpieczne i nieodpowiedzialne jest kierowanie pojazdami będąc w stanie nietrzeźwości Policja uświadamia bardzo często.

Niestety, jak się okazuje, ta wiedza nie dociera do wszystkich uczestników ruchu drogowego, gdyż praktycznie każdego dnia policjanci z powiatu krakowskiego udaremniają dalszą jazdę nietrzeźwym kierującym. Tak też było w przeciągu ostatnich czterech dni na drogach naszego powiatu.

W tym czasie mundurowi wyeliminowali z dróg ośmiu nietrzeźwych kierujących. Trzech z nich kierowało samochodem, dwóch motorowerem, jeden skuterem, a dwóch rowerem.

Rekordzistą okazał się 37-letni mieszkaniec gminy Wieliczka, który kierował rowerem mając ponad 2 promile. Innym równie nieodpowiedzialnym, tym razem kierowcą skody była 55-letnia mieszkanka gminy Skała, która jak się okazało, miała ponad 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Dodatkowo podczas kontroli drogowej policjanci ujawnili trzy osoby kierujące, pomimo posiadania decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, a tacy kierowcy również stanowią zagrożenie na naszych drogach, gdyż nie bez przyczyny stracili uprawnienia.

Przypominamy, że prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może stanowić czyn zabroniony w postaci wykroczenia lub przestępstwa, w zależności od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie kierowcy. W myśl prawa wyróżnić można 2 poziomy stężenia alkoholu – stan po użyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości, kolejno traktowane jako wykroczenie oraz przestępstwo. Wykroczenie zgodnie z art. 87 Ustawy Kodeks Wykroczeń ujawnione zostaje u kierowców, którzy w 1 dm3 wydychanego powietrza mają od 0,1 do 0,25 mg alkoholu, jest to stan po spożyciu. W przypadku art. 178a Ustawy Kodeks Karny – kierowca przekraczając 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza jest w stanie nietrzeźwości i podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Apelujemy!

Nietrzeźwi użytkownicy dróg! Prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu stanowicie zagrożenie dla życia i zdrowia własnego oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Jeśli masz wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości, zawsze możesz poddać się badaniu na własną prośbę w jednostce Policji, także w Komendzie Powiatowej Policji w Krakowie, gdzie znajduje się ogólnodostępne, samoobsługowe urządzenie do badania stanu trzeźwości.

Podobnie, jak widzisz osobę nietrzeźwą, wsiadającą za kierownicę samochodu – zareaguj! Swoim działaniem możesz uratować jego życie lub zdrowie i tym samym zapobiec tragedii z udziałem innych uczestników ruchu drogowego.

 

Źródło: Małopolska Policja

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE