Rozbiorą zabytkowy wiadukt

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom okazało się, że sam remont nie wystarczy i zabytkową część wiaduktu nad Grzegórzecką trzeba będzie rozebrać.

Taką informację przekazał w Radiu Kraków Prezes PKP Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Merchel.

Okazało się bowiem, że wewnątrz wiaduktu są bardzo duże uszkodzenia i ubytki i trzeba go na całości wzmocnić.

Sprawa wyszła dopiero teraz, gdyż dopiero po skierowaniu ruchu pociągów na nową, dobudowaną część wiaduktu można było przeprowadzić gruntowną analizę stanu XIX-wiecznej części obiektu.

Historycznie obiekt ten służył jako most, a nie wiadukt i nie wszystkie rozwiązania sprawdziły się w nowej roli, m. in. konieczne jest wzmocnienie fundamentów.

Kwestia rozbiórki i odtworzenia obiektu musi zostać uzgodniona ze służbami konserwatorskimi. Prawdopodobnie część od strony ul. Dietla będzie wyglądała tak samo jak wybudowana od strony Hali Targowej, a kamienna elewacja zostanie odtworzona.

Decyzja konserwatora powinna być znana w ciągu jednego, dwóch miesięcy.

PLK muszą się też porozumieć się z wykonawcą, gdyż taka przebudowa nie była przewidziana w kontrakcie. Nie wiadomo więc jeszcze w jakim stopniu zmiana wpłynie na termin zakończenia prac.

Rozbiórka nie powinna spowodować dużej zmiany w planowanych utrudnieniach dla kierowców, pieszych i pasażerów komunikacji miejskiej – utrzymywany ma być ruch w jednym lub drugim kierunku.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE