Wyjątkowe wydarzenie dla dzieci, ale nie tylko

Kino Pod Baranami już po raz szósty zaprasza najmłodszych widzów na pokazy w ramach Festiwalu Filmowego „Kino Dzieci”. W ponad dwudziestu kinach w całej Polsce zaprezentowanych zostanie dziewięć aktorskich i animowanych filmów pełnometrażowych przeznaczonych dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat.

Fot. Kino Pod Baranami krakow.pl

Dziewięć filmów pełnometrażowych, w tym sześć premier prosto z festiwali w Cannes, Annecy czy Berlinie, pokazywanych w 22 miastach – tak przedstawia się program tegorocznego 6. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci, który potrwa od 21 do 29 września w Kinie Pod Baranami.

Wśród prezentowanych tytułów znalazł się m.in. „Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię” – ekranizacja uwielbianej przez młodych czytelników książki Dino Buzzatiego z 1945 roku. Ta przepiękna animacja, która miała swoją premierę podczas tegorocznego festiwalu w Cannes, w ramach sekcji „Un certain regard”, przedstawia zmagania grupy niedźwiedzi, które szukając zaginionego, królewskiego syna, trafiają do rządzonej przez ludzi krainy. Literackim rodowodem może pochwalić się także „Operacja Człowiek w Czerni” – filmowa wersja popularnej książki z serii „Biuro Detektywistyczne nr 2”, prezentująca przygody duetu detektywów: Tiril i Oliviera oraz psa Ocho.

Nietypową adaptacją są kanadyjscy „Szybcy i śnieżni”, zrealizowani na podstawie filmu „The Dog Who Stopped the War” w reżyserii Benoîta Godbouta. To pełna emocji historia pewnego konkursu saneczkowego oraz potyczek grupy pogodnych i zdeterminowanych, choć nie zawsze zgodnych, przyjaciół. Rywalizacji dotyczy także zrealizowana z wielką precyzją, plastelinowa animacja „Solan i Ludwik – Misja Księżyc”, której bohaterowie biorą udział w międzynarodowym kosmicznym wyścigu. Autorką postaci i kostiumów jest Liliana Świrska, pochodząca z Polski artystka pracująca w Norwegii. Ważnym, polskim akcentem jest także obecny w programie Kina Dzieci film „Jakub, Mimmi i gadające psy”, zrealizowany w niezwykłej technice cut-out, będący koprodukcją warszawskiego Studia Letko i łotewskiego Atom Art.

Najmłodszych widzów, Kino Pod Baranami zaprasza na pokaz norweskiej animacji „Klara Muu!” – opowieści o małej krówce marzącej o karierze piosenkarki, która wyrusza w podróż by spotkać dawno niewidzianego tatę. Seansowi towarzyszyć będą warsztaty ruchowe Contakids znane z programu cyklu Baranki Dzieciom, czyli zabawa… bez zabawek. Maluchy i ich rodzice mogą wybrać się także na animację „Pettson i Findus – wielka wyprowadzka”, której skrajnie różniący się od siebie bohaterowie będą musieli podjąć trudną decyzję o zmianie miejsca zamieszkania.

Kino Dzieci nie zapomina też o nieco starszych widzach, których z pewnością zainteresują filmy „Niezwykłe lato z Tess” oraz „Cały świat Romy”. Pierwsza z produkcji, to stworzona przez specjalistów od kina młodzieżowego – Holendrów – opowieść o ekscentrycznym Samie, realizującym wymagający „trening samotności”. Jego wysiłki niweczy pojawienie się tytułowej Tess – tajemniczej i intrygującej rówieśniczki. Na swój sposób komplikują się także plany nastoletniej Romy, bohaterki „Całego świata Romy”. Dziewczyna nie znajduje oparcia ani u wiecznie zapracowanej mamy, ani niemal nieobecnego ojca. Jej najbliższą przyjaciółką staje się za to zmagająca się z demencją babcia-fryzjerka.

Źródło: krakow.pl

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE