Bądźcie czujni – plaga oszustw w Małopolsce

Wczoraj na terenie powiatu chrzanowskiego ponownie uaktywnili się oszuści, którzy manipulując i grając na uczuciach osób starszych próbowali wyłudzić od nich pieniądze.

Fot. pixabay.com

Jako pierwszy na celowniku oszustów wytypowany został 83-letni mieszkaniec Chrzanowa, który podnosząc słuchawkę telefonu stacjonarnego usłyszał głos mężczyzny podającego się za jego sąsiada. Ów sąsiad miał spowodować wypadek samochodowy i w celu uniknięcia kary potrzebował kwoty 75.000 złotych. Senior domyślając się, że może być to oszustwo zdecydowanie odmówił rozłączając się.

Podobna sytuacja miała miejsce kilka minut później, gdy również na telefon stacjonarny, tym razem do kobiety, zadzwonili mężczyźni, z których jeden podawał się za męża kobiety, natomiast drugi za policjanta.

Metoda działania oszustów była podobna – wypadek drogowy i wpłata pieniędzy w celu uniknięcia aresztu. Tym razem oszustom również nie udało się wprowadzić w błąd kobiety ponieważ przebywający z nią w domu syn szybko domyślił się, że to oszuści i zakończył połączenie.

Kolejną osobą, która mogła stracić pieniądze był mieszkaniec Chrzanowa, który po drugiej stronie aparatu telefonicznego usłyszał głos kobiecy. Kobieta podawała się za wnuczkę i chciała wyłudzić od seniora pieniądze lub kosztowności. Z uwagi jednak na niezadowalające ją kwoty pieniędzy przerwała połączenie.

Niestety czwarta, ostatnia w tym dniu, próba wyłudzenia pieniędzy zakończyła się przekazaniem znacznej sumy pieniędzy oszustce, która podając się za kuriera pojawiła się pod domem pokrzywdzonej.

Policja apeluje do wszystkich mieszkańców o ostrożność, czujność i duży rozsądek w kontaktach z osobami podającymi się krewnych lub policjantów.

Należy pamiętać, aby nigdy nie przekazywać żadnych kwot pieniędzy lub kosztowności obcym osobom, a w przypadku zetknięcia się z podobnymi wyżej działaniami, albo bardzo do nich podobnymi zawsze należy powiadomić o tym Policję.

Źródło: Małopolska Policja

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE