Na polu smakuje lepiej

Czym tak naprawdę smakuje i pachnie Małopolska?

Grafika: Facebook Małopolski Festiwal Smaku 2019 – Nowa Huta

Smakuje słonawym oscypkiem, starannie formowanym i wędzonym w góralskiej bacówce, kruchą jagnięciną pieczoną nad ogniskiem, delikatnym pstrągiem świeżo złowionym na Orawie czy w okolicy Ojcowa. Pachnie wonią ziół zbieranych na podgórskich łąkach, chlebem wypiekanym w piecu opalanym drewnem, apetyczną, wędzoną kiełbasą lisiecką oraz innymi wyśmienitymi, tradycyjnymi wędlinami.

Ponadto orzeźwia świeżością nieskazitelnie czystych wód mineralnych i leczniczych, tłoczonym sokiem z jabłek łąckich i lekką słodyczą nowotarskich lodów.

Śledząc współczesne trendy kulinarne można zauważyć wyraźną tęsknotę za regionalną kuchnią i nic nie zapowiada tego, by miała być to chwilowa moda. Dla wielu to nie tylko kwestia szacunku do tradycji, ale również styl życia. Poszukiwanie domowych i lokalnych smaków, dawnych receptur, zapomnianych aromatów często przeradza się w prawdziwą kulinarną pasję. Idealnym miejscem poszukiwań niezwykłych, kulinarnych doznań jest bez wątpienia Małopolska.

Aby zasmakować regionalnych przysmaków nie trzeba przemierzać Małopolski wzdłuż i wszerz, wystarczy odwiedzić łąkę pomiędzy NCK a Centrum E w Krakowie, gdzie w niedzielę, 15 września odbędzie się Małopolski Festiwal Smaku organizowany przez Województwo Małopolskie już po raz piętnasty. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Na polu smakuje lepiej!”.

Na uczestników wydarzenia czekać będą wyśmienite tradycyjne potrawy, kulinarne wariacje na temat lokalnych produktów oraz bogactwo wysokiej jakości wyrobów małopolskich producentów.
Do rozsmakowania się w nowoczesnych i zaskakujących w swym połączeniu potrawach, ale także tych przygotowywanych tradycyjnymi metodami, które przywołują smaki dzieciństwa i kojarzone są z kuchnią domową zaprosi mistrz kuchni i ambasador wydarzenia – Andrzej Polan.

Już od godziny 11.00 na uczestników festiwalu będzie czekać wiele atrakcji. Miłośnicy regionalnych smaków będą mogli kupić pyszne miody, świeże wędliny, chrupiące pieczywo, świeżo tłoczone soki i wiele innych małopolskich specjałów. Przewidziano także wiele niespodzianek dla najmłodszych. Będzie malowanie twarzy, wspólne robienie wianków ze świeżych kwiatów, zdjęcia z gifbudki, a także konkursy z nagrodami. W programie przewidziano także występ Kamila Bednarka.

Na Małopolski Festiwal Smaku w Krakowie zaprasza Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Tomasz Urynowicz – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

 

Źródło: Małopolski Festiwal Smaku 2019 – Nowa Huta

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE