Naukowcy: koniec świata już się zaczął. Trwa wymieranie holoceńskie

Naukowcy nie mają wątpliwości, że koniec świata już się rozpoczął. Nie będzie to jednak wymieranie zapoczątkowane przez meteoryt czy nadaktywność słońca. Do wymierania przyczynimy się my sami.

Fot. Shutterstock

Jak wskazują odkrycia geologów, dinozaury wyginęły 66 mln lat temu. Co więcej, do podobnych historii dochodziło aż pięć razy.

Teraz jednak wymieranie ma stać się faktem za sprawą nie uderzenia meteorytu czy aktywności słońca, ale z winy ludzi. Na podstawie wieloletnich analiz i badań wymieranie gatunków na ziemi trwa od 1900 roku.

Raport „Global Assessment Report on Biodiversity and Ecosystem Services” przygotowany przez IPBES, w 2019 roku, nie pozostawia złudzeń. Gatunki ziemskie wymierają ponad 1000 razy szybciej niż kiedykolwiek. W historii Ziemi nie odnotowano tak szybkiego wymierania . Wielu z zagrożonych 1000 lat temu zwierząt i roślin nich już nie ma, a niedługo wymrą kolejne. Bez pszczół i całego ekosystemu, który obecnie trwa, łańcuch pokarmowy załamie się, a flora i fauna na naszej planecie zacznie wymierać.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE