Poznaj ciekawostki na temat Nowej Huty

W najbliższą środę, 18 września w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida na os. Górali 5 odbędzie się prelekcja „Architektura w Nowej Hucie”, którą poprowadzi dr Michał Wiśniewski. Początek spotkania o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Fot. pixabay.com

Tematem spotkania będzie środowisko architektoniczne, które odpowiadało za przygotowanie i realizację projektu Nowej Huty.

Czy Nową Hutę budowali projektanci czynni przed wojną w Krakowie lub we Lwowie? Co wspólnego z projektem Nowej Huty miała przedwojenna Warszaw i powojenny Wrocław? Gdzie studiowali architekci i architektki, którzy podjęli po studiach pracę w krakowskim Miastoprojekcie? To tylko kilka tematów, wokół których prezentowana będzie historia budowy najciekawszej realizacji epoki socrealizmu w Krakowie.

Dr Michał Wiśniewski – pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego i Międzynarodowego Centrum Kultury, członek zarządu Fundacji Instytut Architektury. Autor licznych publikacji o architekturze XIX i XX w. w Polsce, kurator lub współkurator wystaw nt. architektury – m.in. „Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza” (MNK, Kraków, 2013), „Figury niemożliwe” (Pawilon Polski, 14. Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji, 2014).

Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie to cykl spacerów i prelekcji, podczas których organizatorzy będą opowiadać o dziedzinach kultury i sztuki w kontekście Nowej Huty z perspektywy ich środowisk i tekstów kultury. Na warsztat wezmą teatr; literaturę; film; fotografię; muzykę; sztuki plastyczne: malarstwo, rzeźbę, rysunek, grafikę; architekturę. Dzięki temu uczestnicy dowieczą się kto, co i jak tworzył w Nowej Hucie. Podsumowaniem realizowanych działań będzie bezpłatna, recenzowana publikacja zbierająca poruszane tematy.

Projekt realizowany jest przez Pracownię Dziedzictwa i Tożsamości Nowej Huty OKN w ramach obchodów 70-lecia Nowej Huty.

Źródło: Ośrodek Edukacji Obywatelskiej CM

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE