Policyjny „Telefon” skończył się na kilkuset 200-złotowych mandatach

16 września 2019 roku na terenie Małopolski policjanci ruchu drogowego przeprowadzili ogólnopolskie działania „TELEFON”.

Fot. Facebook Policja Zakopane

Ich celem było egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Podczas tych poniedziałkowych działań skontrolowano 1451 pojazdów ujawniając 1298 wykroczeń, w tym 326 dotyczących korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku – zatem co czwarte ujawnione wykroczenie to korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy.

Za naruszenie przepisu policjanci nakładali dwustuzłotowe mandaty i 5 punktów karnych.

Prawo o ruchu drogowym mówi: kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Jedyne, co można zrobić, to zastosowanie urządzeń głośnomówiących lub słuchawek połączonych z mikrofonem.

Nie tylko rozmawianie, ale każda czynność, która wiąże się z trzymaniem urządzenia w dłoni podlega karze. Kierowca powinien być skupiony na drodze, a nie na telefonie. Wybieranie numeru telefonu czy pisanie wiadomości tekstowych sprawia, że kierujący pojazdem nawet przez kilka sekund nie obserwuje drogi, a przecież dynamicznie zmieniająca się sytuacja na drodze oraz duże natężenie ruchu powodują, że zagrożenie powstaje zwykle w bardzo krótkim czasie. Dlatego też telefon może być tzw. rozpraszaczem dekoncentrującym kierowcę. Niższy poziom uwagi powoduje wydłużenie czasu reakcji i może mieć katastrofalne w skutkach konsekwencje.

 

Źródło: zakopane.policja.gov.pl

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE