To już koniec. Zobaczcie go na własne oczy

Nadciąga finisaż wystawy „PRZEMIESZCZANIE. PODGÓRZANIN” w Muzeum Podgórza / Muzeum Krakowa.

Fot: Facebook Organizatorzy – Muzeum Podgórza / Muzeum Krakowa, Teatr KTO

Program finisażu:

22 IX, 10.00 – 15.00:
Postaw sobie fabrykę – gra karciana
Zapraszamy na wspólne granie w karciankę „Postaw sobie fabrykę”, przygotowaną specjalnie na potrzeby wystawy PrzeMieszczanie. Podgórzanin.
W trakcie rozgrywki gracze wcielają się w XIX-wiecznych podgórskich fabrykantów, dążąc do tego, by pierwszemu ukończyć budowę zakładu. Ale budynki to nie wszystko, każdy z graczy będzie musiał zatrudnić odpowiednią liczbę robotników, w końcu bez nich żadna fabryka nic nie wyprodukuje.

12.00 – Do fabryki lub za ocean. Emigracja wewnętrzna i zewnętrzna z Galicji Zachodniej (wykład)
Migracja, zarówno ta wewnętrzna, krajowa, jak i zewnętrzna, to jedno ze zjawisk determinujących rozwój miast w epoce industrialnej. Dla ludności galicyjskich wsi i miasteczek Kraków był tylko jedną z możliwości na odmianę losu. Wielu wyjeżdżało do pracy sezonowej w Niemczech, niektórzy nawet za ocean. Podczas spotkania przyjrzymy się nie tylko przyczynom XIX-wiecznej galicyjskiej emigracji i kierunkom, jakie obierali ci, którzy decydowali się szukać szczęścia poza granicami zaboru austriackiego, ale także społecznym konsekwencjom tego zjawiska.
Wykład wygłosi dr Konrad Meus (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN)

14.00 – Oprowadzanie kuratorskie po wystawie

18.00 – 18.40
Wydrążeni ludzie działania teatralne inspirowane spektaklem Peregrinus – Teatr KTO ️
Dziedziniec Muzeum Podgórza
Peregrinus to wędrujący spektakl uliczny, inspirowany twórczością poetycką T.S. Eliota, który pokazuje jeden dzień z życia człowieka XXI wieku. Współczesny Everyman, którego życie „zawieszone” jest pomiędzy Domem a Pracą w korporacji „drogę przez życie” identyfikuje z „drogą do pracy”. Peregrynacja w poszukiwaniu sensu jawi się jako mozół dnia powszedniego, odarty z duchowości, miłości i piękna. Świat Peregrinusa, to cywilizacja „cyfrowa” – smutna, przerażająca i groteskowa, z dominującą religią –konsumpcją.
Domem Peregrinusa XXI w. jest witryną sklepu. Mobilny charakter przedstawienia eksponuje perypetie bohatera w różnych kontekstach przestrzeni miejskiej. Homo Peregrinus to sformatowana jednostka ludzka, odarta z uczuciowości, przewidywalna i pozbawiona indywidualnych cech.
Spektakl prezentowany był w Anglii, Chinach, Chorwacji, we Francji, w Gruzji, Hiszpanii, Iranie, Kanadzie, Korei, na Litwie, w Niemczech, Rosji, Rumunii (nagroda Tony’ego Bulandra dla najlepszego spektaklu ulicznego na Babel Fast w Targoviste 2016), USA, we Włoszech oraz w wielu miastach Polski.

Miejsce: Muzeum Podgórza / Muzeum Krakowa
Zajazd pod św. Benedyktem, ul. Limanowskiego 51, 30-515 Kraków

 

Źródło: Organizatorzy – Muzeum Podgórza / Muzeum Krakowa, Teatr KTO

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE