Kolejne ciekawe wydarzenia w Krakowie

Zapraszamy na wydarzenia towarzyszące wystawie NOWOHUCIANIN, prezentowanej w Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E 1).

Fot: Facebook Ośrodek Edukacji Obywatelskiej CM

26 września, godz. 18.00
Architektura Nowej Huty po 1989 roku
Nowa Huta w okresie PRL-u miała szczęście do znakomitych urbanistów i architektów. Projektowali ją m.in. Tadeusz Ptaszycki, Janusz i Marta Ingardenowie, Stanisław Juchnowicz, a także, w latach późniejszych Witold Cęckiewicz. Jak ten proces wyglądał po zmianie ustrojowej z 1989 roku? Jakie były pomysły na realizacje architektoniczne we współczesnej Nowej Hucie? Jak zespoliły się (bądź nie) z socrealistycznym kostiumem? Na te pytania udzieli odpowiedzi dr Michał Wiśniewski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

28 września, godz. 14.00
Architektura współczesna przy Łąkach Nowohuckich
START: Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1
Łąki Nowohuckie to jedno z najciekawszych miejsc w Krakowie. Ocalały głównie dzięki temu, że przez wiele lat planowano w tym miejscu stworzyć park z jeziorem, którego wody miała zasilać jedna z krakowskich rzek. Pomysły te funkcjonowały jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku, więc tereny te nie uległy przekształceniu i zachowały się w niezmienionym stanie.
Dziś stanowią użytek ekologiczny. Nic więc dziwnego, że w ich pobliżu, głównie na terenach za zakładami tytoniowymi w Czyżynach, powstają nowe osiedla. Wraz z postmodernistycznym os. Centrum E i późnomodernistycznym gmachem Nowohuckiego Centrum Kultury stanowią one ciekawy zespół współczesnej architektury, o którym opowie dr Michał Wisniewski.

Udział bezpłatny.

Źródło: Ośrodek Edukacji Obywatelskiej CM

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE