Nowa, krakowska scena teatralna

W czwartek, 19 września wbito symboliczną łopatę pod budowę nowej siedziby Teatru KTO. Inwestycja w dawnym kinie Wrzos ma być zrealizowana do końca 2020 r.

Fot. Magiczny Kraków krakow.pl

– KTO to jak wiadomo teatr nieustannie podróżujący, wiecznie na walizkach, ale to nie znaczy, że nie powinien mieć stałego adresu i własnego mieszkania w Krakowie. Wręcz przeciwnie. Zależy nam, żeby miał dokąd wracać, żeby ta wspaniała miejska instytucja reprezentująca krakowską kulturę w Europie i świecie – szanowana i kochana przez wymagającą teatralną publiczność – miała wreszcie siedzibę na miarę swoich ambicji. Nie będzie dzisiaj tradycyjnego wbicia łopaty. Zamiast tego – tak jak sobie życzył pan dyr. Zoń – podniosę łopatę. No i zobaczymy co się stanie – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Nowa siedziba powstanie przy ul. Zamoyskiego 50. Zachowane do dziś pod tym adresem fragmenty XIX-wiecznego Przytułku Zgromadzenia Św. Wincentego á Paulo posłużą do stworzenia budowli według projektu autorstwa Aleksandra Janickiego i dra Mariusza Twardowskiego, w którym neobarokowa fasada połączona jest z awangardowymi rozwiązaniami przestrzeni użytkowych.

– Dzisiaj spełnia się nasze marzenie. Teatr KTO powstał 42 lata temu, podróżowaliśmy do najdalszych zakątków świata i wędrowaliśmy, tułaliśmy się po bardzo różnych adresach krakowskich; biura były gdzie indziej, próby gdzie indziej, spektakle gdzie indziej i tak jest też w tej chwili – mówi Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pierwsze spektakle grane będą w nowym miejscu od wiosny 2021 r. Zgodnie z koncepcją nie będzie to typowa scena repertuarowa – grane tu mają być regularnie przedstawienia KTO, ale też prezentowane będą pokazy innych teatrów. Na potrzeby nowej siedziby Teatru KTO część budynku kinoteatru Wrzos została zburzona, część ma być przebudowana i rozbudowana. Projekt jest zgodny z ze współczesnymi założeniami ochrony dóbr zabytkowych i świadczenia o historii miejsca, przy równoczesnym wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii i materiałów. Inwestycja ma na celu rewaloryzację miejsca w obrębie starej części Podgórza i wpisuje się we wspierany przez miasto proces rozwoju dzielnicy.

Autorami projektu architektonicznego nowej siedziby są Aleksander Janicki i Mariusz Twardowski. Powierzchnia użytkowa obiektu wynosić ma ponad 850 m2. Oś kompozycji stanowi czarny prostopadłościan sali teatralnej. Bryła centralna jest oddzielona od pozostałych elementów szklanymi ścianami, stalowymi podporami i przeszklonym zadaszeniem. Wokół kostki sali teatralnej skupione są pozostałe mniejsze kubatury, wydzielone dodatkowo przez zastosowanie szkła i jasnego tynku, w tym galeria.

Otwierany dach z funkcją zdalnego sterowania średnicą do 7 m otworu w stropie daje możliwość otwarcia sali na warunki atmosferyczne. Wpuszczenie „żywiołów” do wnętrza sali to symboliczne nawiązanie do specyfiki KTO – teatru działającego w otwartej przestrzeni. Oprócz sali teatralnej i foyer w budynku będą m.in. galeria, kawiarnia oraz strefy dla artystów, pracowników obsługi technicznej i administracyjnej. Zgodnie z projektem na pierwszym piętrze zlokalizowana jest kawiarnia, która dzięki otwieranej szklanej ścianie łączy się z zielonym tarasem nad pomieszczeniami zaplecza sceny na parterze. Taras przechodzi w zieleń parkową na tyłach obiektu. Podział budynku akcentują zielone stropodachy w formie tarasów, częściowo dostępnych dla użytkowników oraz wewnętrzny ogród – zielone patio.

Dla kompozycji bazowym założeniem jest przywrócenie elewacji frontowej do pierwotnej formy historycznej – w tym likwidacja zmian i przebudów z lat 70. Wydobyty zostaje kształt ściany szczytowej, odtworzono również historyczny układ otworów okiennych i stolarki. Zachowane zostaną także fragmenty starych, oryginalnych ścian budynku. W tym celu zaprojektowano także fragmenty przeszklonej posadzki eksponujące wapienną skałę, na której posadowiony jest budynek.

Koszt inwestycji to ok 24 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to ok. 6 mln zł. Całościowy wkład Miasta wynosi ponad 18 mln zł.

Źródło: krakow.pl

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE