Czy krakowska spalarnia jest bezpieczna, czy zagraża mieszkańcom?

W sobotę, 5 października już po raz czwarty można odkryć tajemnice działania Ekospalarni Kraków. W jaki sposób działa instalacja? Jak to się dzieje, że z odpadów produkujemy prąd i ciepło? Na czym polega praca operatora ogromnego chwytaka? Jak żyje się pszczołom w ekospalarniowej pasiece?

Fot. pixabay.com

To wszystko i jeszcze więcej opowiedzą i pokażą jej pracownicy podczas ekologicznej soboty w krakowskiej Ekospalarni.

Na wydarzenie obowiązuje rejestracja – można rejestrować się poprzez stronę evenea.pl lub odebrać wejściówkę w punkcie informacji miejskiej InfoKraków w Pawilonie Wyspiańskiego.

Poza tradycyjnym już zwiedzaniem ścieżki edukacyjnej wszyscy uczestnicy będą mogli skorzystać z przygotowanych atrakcji. Siłą własnych mięśni wytworzą prąd elektryczny, zamienią się w „młodych chemików”, spróbują miodu z pasieki i poznają sekretne życie pszczół. Każde chętne dziecko otrzyma także piękny, balonowy upominek.

Po raz pierwszy podczas Dnia Otwartego Ekospalarni będzie można oddać swój głos w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. W tym roku głosować może każdy mieszkaniec Krakowa bez względu na wiek. Wyboru na łącznie sześć ulubionych projektów należy dokonać spośród aż 118 projektów ogólnomiejskich i 439 projektów dzielnicowych. Podczas tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego odbędzie się loteria promocyjna „Budżet obywatelski 2019”. Do wygrania jest aż 100 tabletów!

Ekospalarnia mieszcząca się przy ul. Giedroycia 23 w dzielnicy XVIII Nowa Huta będzie otwarta dla mieszkańców w sobotę, 5 października od godziny 10.00 do 16.00. W trakcie zorganizowanego zwiedzania z przewodnikiem będzie można przez chwilę móc śledzić działania operatora ogromnego, kilkutonowego chwytaka czy też zajrzeć do głównej dyspozytorni, czyli „mózgu” Ekospalarni.

Udział w Dniu Otwartym jest bezpłatny. Zwiedzanie zakładu będzie jednak możliwe po wcześniejszej rejestracji. Zwiedzanie odbywać będzie się w grupach 30-osobowych, wprowadzanych na teren zakładu co 15 minut. Samo zwiedzanie potrwa ok. 45 minut. Rejestracji na konkretną godzinę będzie można dokonać samodzielnie poprzez internetowy formularz zgłoszeniowy. Jedna osoba będzie mogła zarezerwować maksymalnie cztery miejsca w grupie. Uwaga – wejście z grupą z innej godziny nie będzie możliwe. Prosimy o założenie obuwia na płaskiej podeszwie i wzięcie pod uwagę, że na trasie zwiedzania mogą znaleźć się wysokie schody.

Przypominamy, że zgodnie z Warunkami uczestnictwa w zwiedzaniu podczas „Dnia Otwartego Ekospalarni” na ścieżkę edukacyjną zapraszamy dzieci od 7 roku życia.

Dla osób, które nie posiadają dostępu do internetu przygotowano pulę wejściówek na określone godziny. Można odebrać je osobiście do 4 października w godzinach 9.00-17.00 w punkcie InfoKraków w Pawilonie Wyspiańskiego przy pl. Wszystkich Świętych 2.

Krakowski Holding Komunalny, organizator Dnia Otwartego nie gwarantuje miejsc parkingowych na terenie samego zakładu, a parkowanie wzdłuż ul. Giedroycia będzie niemożliwe. Rekomendujemy zatem skorzystanie z bezpłatnego autobusu, który wahadłowo będzie kursował na trasie „Plac Centralny” – „Ekospalarnia” – „Plac Centralny”. Specjalny autobus oznaczony napisem EKOSPALARNIA będzie odjeżdżać co pół godziny z placu Centralnego (przystanek autobusowy przy al. Jana Pawła II – przy Hotelu Centrum) oraz spod Ekospalarni.

Godziny odjazdu bezpłatnego autobusu z Placu Centralnego (aleja Jana Pawła II) w kierunku Ekospalarni: 9:30, 10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 12:00, 12:30, 13:00, 13:30, 14:00, 14:30, 15:00. Czas przejazdu to ok. 15 minut, co prosimy uwzględnić w przypadku planowania dojazdu na określoną godzinę zwiedzania.

Godziny odjazdu bezpłatnego autobusu z Ekospalarni na przystanek na placu Centralnym: 10:30, 11:00, 11:30, 12:00, 12:30, 13:00, 13:30, 14:00, 14:30, 15:00, 15:30, 16:00 oraz 16:30 dla gości ostatniej wycieczki z godz. 15:30.

Ekospalarnia jest największą inwestycją Krakowa z udziałem środków unijnych. Stanowi ostatnie ogniwo nowoczesnego systemu gospodarki odpadami. Jest w stanie przekształcić 220 tys. ton odpadów komunalnych rocznie i wyprodukować z nich energię elektryczną w ilości odpowiadającej rocznemu zużyciu przez miejskie tramwaje, oraz energię cieplną odpowiadającą zapotrzebowaniu co dziesiątego mieszkańca naszego miasta. Jest przy tym obiektem bezpiecznym dla ludzi i środowiska, spełniającym restrykcyjne wymogi dotyczące emisji zanieczyszczeń. Przekształcane są w niej odpady pochodzące tylko i wyłącznie z terenu Gminy Miejskiej Kraków.

Źródło: krakow.pl

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE