Nie wszyscy polecą do Stanów bez wizy. Musicie spełnić te kryteria

Przystąpienie Polski do ruchu bezwizowego nie oznacza, że każdy Polak z automatu zostanie wpuszczony do Stanów Zjednoczonych. Nie oznacza to też, że od razu można będzie podjąć tam pracę.

Fot. Pixabay

Polska spełniła wymogi przystąpienia do programu Visa Waiver Program. Odsetek odmów podań o wizy zmalał do 2,8 proc. To o 0,2 proc. mniej niż poziom wymagany. Teraz decyzję prezydenta Donalda Trumpa musi zatwierdzić kongres, co może potrwać do stycznia 2020 roku.

Po przystąpieniu do ruchu bezwizowego Polacy będą mogli podróżować w celach turystycznych i służbowych na okres do 90 dni bez uzyskania wizy do Stanów Zjednoczonych, Portoryko oraz Wysp Dziewiczych. By podjąć tam pracę, nadal potrzebne będzie udanie się do ambasady.

Polacy będą musieli też spełnić szereg wymagań. Po pierwsze przed wyjazdem trzeba będzie zarejestrować się w programie ESTA. Autoryzacja taka wymagana jest od wszystkich obywateli krajów, które są objęte ruchem bezwizowym. Rejestracja w ESTA kosztuje 14 dolarów, a więc znacznie mniej od 160 dolarów, które wymagane są od osób ubiegających się o wizę.

Po drugie jeżeli dostaliście wcześniej decyzję odmowną i nie przyznano Wam wizy, system może automatycznie odrzucić Waszą próbę  o zarejestrowania się. To samo stanie się, jeżeli już byliście na terytorium USA i naruszyliście tamtejsze prawo.

Istnieją także inne ograniczenia. Do USA nie wjadą Polacy, którzy podróżowali do Korei Północnej, Iranu, Iraku, Libii, Somalii, Sudanu, Syrii lub Jemenu po 1 marca 2011 roku. Odstępstwem od tej reguły są wyjazdy w celach dyplomatycznych lub w służbie wojskowej kraju objętego ruchem bezwizowym.

Do Stanów Zjednoczonych nie będą mieli wstępu również obywatele Polski, którzy są jednocześnie obywatelami Korei Północnej, Iranu, Iraku, Sudanu lub Syrii.

Każdorazowo Polacy będą także musieli spotkać się z oficerem służby imigracyjnej, który zawróci każdą osobę wzbudzającą jego podejrzenia.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE