Dwa śmiertelne wypadki w powiecie krakowskim. Policja apeluje o ostrożność

W przeciągu ostatnich czterech dni w powiecie krakowskim doszło do 20 kolizji i 6 wypadków drogowych, w tym dwa z nich były tragiczne, bo zginęli piesi.

Okres jesienno-zimowy to czas szczególnie niebezpieczny, zwłaszcza dla pieszych.  Wcześnie zapadający zmierzch, zmienne warunki atmosferyczne, pośpiech kierowców a także ciemna odzież, bez odblasków u pieszych -to wszystko skutkuje zwiększoną liczbą wypadków. 8 i 9  października w powiecie krakowskim doszło  do dwóch tragicznych w skutkach wypadków drogowych, w których zginęli piesi.

8 października br. w gminie Zielonki, kierujący samochodem dostawczym, z nieznanych na razie przyczyn utracił panowanie nad kierowanym pojazdem, w wyniku czego zjechał na lewą stronę drogi i potrącił prawidłowo poruszająca się 71-letnią pieszą. Pomimo podjętej reanimacji przez załogę pogotowia, piesza miała na tyle ciężkie obrażenia ciała, że zmarła na miejscu. Dodatkowo okazało się, że kierujący był pod działaniem narkotyku. Mężczyzna odpowie za spowodowanie wypadku drogowego i jazdę pod wpływem amfetaminy, za co grozi mu do 8 lat więzienia. Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanego na okres 3 miesięcy.

Dzień później, w gminie Sułoszowa, w godzinach wieczornych, kierujący Oplem potrącił 61-letniego pieszego przechodzącego przez jezdnię. W wyniku odniesionych obrażeń pieszy zmarł.

7 października br. w Słomnikach doszło do niebezpiecznej kolizji. Kierujący samochodem osobowym doprowadził do zderzenia z trzema innymi pojazdami. Mężczyzna z nieznanych przyczyn stracił panowanie nad kierowanym pojazdem, w  wyniku czego zjechał na przeciwległy pas ruchu doprowadzając do zderzenia bocznego z nadjeżdżającymi z naprzeciwka dwoma pojazdami i kolejno do zderzenia czołowego z kolejnym pojazdem.  Zdarzenie to mogło zakończyć się tragicznie, lecz na szczęście żaden z uczestników nie doznał poważniejszych obrażeń. Okazało się jednak, że 38-latek, który doprowadził do kolizji był nietrzeźwy. Dodatkowo, po sprawdzeniu go w policyjnej bazie, policjanci ustalili, że był poszukiwany do „odsiadki” 10 dni w areszcie śledczym. Mężczyzna miał również cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami.

Niech te przytoczone zdarzenia drogowe posłużą jako przestroga i zmobilizują do chwili refleksji. Zastanówmy się przez moment nad własnym i naszych bliskich bezpieczeństwem. Zwłaszcza teraz, gdy dzień jest coraz krótszy, zmrok zapada szybko, a poranki są już dość ciemne. To wszystko składa się na to, że jako piesi jesteśmy słabo widoczni dla kierujących, którzy mają ograniczone pole widzenia. A kierujący jak się niestety też często okazuje jeżdżą nieodpowiedzialnie, a także pod wpływem alkoholu, bądź podobnie działających środków – apeluje policja.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE