Postrach staruszków złapany. Nie należy ufać takim „wnuczkom”

Policjanci z powiatu krakowskiego ustalili i zatrzymali dwóch oszustów działających metodą „na wnuczka”, którzy wyłudzili blisko 80 tys. zł. od dwóch seniorek.

Fot. Małopolska Policja

Obaj usłyszeli zarzuty, a jeden z nich trafił do aresztu na 3 miesiące.

Pod koniec sierpnia br. do dwóch mieszkanek powiatu krakowskiego na numer stacjonarny zadzwonił oszust i podając się za osobę najbliższą przedstawił nieprawdziwe informacje o rzekomym wypadku drogowym, w którym ucierpieć miał jeszcze inny członek rodziny. Następnie poinformował o konieczności przekazania pieniędzy na jego leczenie i hospitalizację.

Niestety rozmówca był na tyle przekonujący, że kobiety uwierzyły w jego opowieść. Chwilę po zakończonej rozmowie pod drzwiami pokrzywdzonych zjawiła się kolejna osoba podająca się za „adwokata”, któremu kobiety przekazały swoje oszczędności w przekonaniu, że pomagają członkowi rodziny. Po kilku godzinach, po rozmowach z członkami rodziny kobiety zorientowały się, że padły ofiarami oszustwa.

Śledczy z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie po otrzymaniu zgłoszenia w tej sprawie sprawdzali każdy trop, aby namierzyć sprawców. W toku czynności zgromadzili materiał dowodowy, który doprowadził ich do dwóch młodych mężczyzn: 21- i 18-latka, zamieszkałych na terenie Krakowa i okolic.

8. i 9. października br. kryminalni przeprowadzili realizację w trakcie której obaj mężczyźni zostali zatrzymani. Starszy usłyszał dwa zarzuty dokonania wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami oszustw metodą „na wypadek” i wyłudzenia blisko 80 tys. zł, a młodszy pomocnictwa w dokonaniu tych przestępstw.

Dodatkowo sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu 21-latka na okres 3 miesięcy, natomiast wobec 18-latka zastosowano środki zapobiegawcze m. in. w postaci dozoru policji i zakazie kontaktowania się z pokrzywdzonymi. Za popełnione przestępstwa grozi im do 8 lat więzienia. Sprawa jest rozwojowa.

Oszustwa metodami „na wnuczka”, „na wypadek”, „na policjanta” 9 „na funkcjonariusza CBŚP” wciąż się pojawiają na terenie Małopolski. Dlatego apelujemy o czujność i rozsądek podczas rozmów telefonicznych z obcymi osobami. Przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze:

  • potwierdzić informację u innych członków rodziny a najlepiej poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego;
  • nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki, nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel;
  • nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom obcym;
  • o każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ – nr alarmowy 112.

 

Źródło: Małopolska Policja

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE