Australijski kangur-oszust próbował wykołować system

Policjanci z powiatu krakowskiego otrzymali zgłoszenie o usiłowaniu wprowadzenia w obieg fałszywego banknotu, poprzez jego wymianę na polską walutę w kantorze na terenie lotniska w Balicach.

Na miejsce niezwłocznie został wysłany patrol. Pracownica kantoru wskazała mundurowym obcokrajowca, który usiłował wprowadzić ją w błąd imitacją banknotu. Okazał się nim 41-letni Australijczyk.

Mężczyzna został zatrzymany, a w jego bagażu policjanci ujawnili jeszcze 73 imitacje (oznaczonych jako pamiątkowe) banknotów o nominale 200 hrywien oraz 79 imitacji banknotów 100 dolarowych (również oznaczonych jako pamiątkowe).

W trakcie dalszych czynności śledczy ustalili, że dwa dni wcześniej mężczyzna odwiedził inny kantor, również na terenie lotniska. Tam udało mu się wprowadzić w obieg jeden „pamiątkowy” ukraiński banknot (200 hrywien). Mężczyzna przekazał go kasjerce wśród innych autentycznych banknotów o różnych nominałach, wymieniając je na polskie złotówki.

41-latek usłyszał dwa zarzuty usiłowania i dokonania oszustwa do czego się przyznał. Dodatkowo, na poczet przyszłych kar, policjanci zabezpieczyli od podejrzanego autentyczną gotówkę w kwocie 400 dolarów. Za oszustko grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Źródło: Małopolska Policja

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE