„Córeczka” i „synuś” ukradli staruszkom blisko 100.000 zł

W związku z tym, że w ostatnich dniach sądecka Policja otrzymała zgłoszenia dotyczące wyłudzenia oraz usiłowania wyłudzenia pieniędzy tzw. metodą „na córkę/syna”, funkcjonariusze ponawiają apel o rozwagę i ograniczone zaufanie podczas prowadzenia rozmów telefonicznych z osobami proszącymi o przekazanie pieniędzy.

Fot. Facebook Małopolska Policja

W środę, 16 października oszustka podszywająca się pod córkę starszej pani podczas rozmowy telefonicznej poprosiła o przekazanie 50 tysięcy złotych na załatwienie formalności w związku z tym, że spowodowała wypadek i grozi jej więzienie. Seniorka wykazała się jednak czujnością i nie uległa namowom oszustki, co uratowało jej oszczędności.

Niestety tyle szczęścia nie miała 78-latka, do której wczoraj na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za jej syna.
Poinformował, że spowodował wypadek samochodowy, w związku z czym grozi mu zatrzymanie i pilnie potrzebuje 70 tysięcy złotych w gotówce na wpłatę kaucji, która pozwoli mu pozostać na wolności. Rozmówca przekazał słuchawkę drugiemu mężczyźnie, który podawał się za policjanta i to z nim seniorka miała załatwić wszystkie formalności związane z wpłatą kaucji.

Następnie starsza pani wraz z mężem udała się do dwóch placówek bankowych skąd łącznie wypłacili żądaną sumę. Po powrocie do domu całą kwotę oraz dodatkowe 1200 złotych, o które poprosili jeszcze oszuści, przekazali nieznajomemu mężczyźnie. Tym sposobem małżeństwo straciło 71.200 złotych.

Dzisiaj również sądeccy policjanci otrzymali podobne zgłoszenie, dlatego apelują o zachowanie ostrożności i radzą jak nie dać się oszukać.

Pamiętajmy, że w momencie gdy ktoś będzie chciał nas oszukać podając się przez telefon np. za krewnego policjanci radzą, by natychmiast zakończyć rozmowę telefoniczną.

Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich, a najlepiej wykonajmy telefon zwrotny do osoby, za którą podaje się oszust, by upewnić się czy faktycznie znalazła się w trudnej sytuacji i potrzebuje pieniędzy.

Wykonanie takiego telefonu pozwoli sprawdzić sytuację i uchroni przed utratą pieniędzy w przypadku próby ich wyłudzenia. Pamiętajmy również, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy oraz nie wpuszczać ich do domu czy mieszkania.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższą jednostką Policji lub zadzwonić pod numer alarmowy 112 (należy pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki i przerwaniu połączenia z oszustem lub skorzystaniu z innego aparatu telefonicznego).

 

Źródło: Małopolska Policja

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE