Zbrodnia nie ma płci – te kobiety są poszukiwane za morderstwa, handel narkotykami, oszustwa, kradzież i handel ludźmi

„Crime has no gender” – to kolejna edycja kampanii medialnej: „EU Most Wanted – najbardziej poszukiwani przestępcy Europy”.

Czy kobiety są zdolne do popełniania tak poważnych przestępstw jak mężczyźni? Wizerunki najbardziej poszukiwanych przestępczyń zamieszczone na stronie „EU Most Wanted”udowadniają, że tak.

W nowej kampanii organów ścigania UE wszyscy przestępcy – obu płci – są poszukiwani za najpoważniejsze przestępstwa takie jak morderstwa, handel narkotykami, oszustwa, kradzież i handel ludźmi.

Policja prosi o pomoc w wyśledzeniu tych osób i sprawieniu, że poniosą odpowiedzialność za swoje czyny.

W wielu badaniach próbowano określić rolę płci w przestępczości. Większość z nich skupiała się jednak na płci ofiary, a rzadziej sprawcy. Jednakże w ostatnich dziesięcioleciach liczba kobiet zaangażowanych w działalność przestępczą wzrosła, choć w wolniejszym tempie niż mężczyzn.

Jednym z możliwych wyjaśnień tego zjawiska jest fakt, że postęp technologiczny i normy społeczne uwolniły kobiety z domu, zwiększając ich udział w świecie przestępczym.

Państwa członkowskie Unii Europejskiej biorące udział w kampanii wskazały po jednej najbardziej poszukiwanej osobie. To w sumie 22. poszukiwanych. W pierwszej kolejności pojawia się opis przestępstwa. Twarz poszukiwanej osoby jest zasłonięta. Z czasem elementy maski opadają. To odwiedzający tę stronę mają odgadnąć płeć przestępcy.

Doświadczenie pokazało, że im więcej oczu spogląda na poszukiwanych zbiegów, tym większa jest szansa, że ktoś umieści ostatni kawałek układanki, co pozwoli zlokalizować i zatrzymać poszukiwanego. Informacje można przesyłać anonimowo za pośrednictwem strony internetowej lub bezpośrednio do organów ścigania poszukujących zbiegów w danym kraju.

Takie podejście okazało się skuteczne w ciągu ostatnich trzech lat. Po każdej dużej kampanii komunikacyjnej zatrzymano lub samemu się oddało w ręce policji kilku poszukiwanych zbiegów. Wytworzona w ten sposób presja stała się dla nich i ich krewnych zbyt silna. Od czasu uruchomienia projektu zatrzymano w sumie 69 przestępców, którzy pojawili się na stronie. W co najmniej 21 przypadkach było to efektem przekazania organom ścigania informacji za pośrednictwem strony internetowej.

Most Wanted w Europie został zainicjowany przez społeczność ENFAST (skupia zespoły poszukiwawcze organów ścigania krajów UE) w styczniu 2016 r. przy pełnym współudziale Europolu. Wszyscy członkowie ENFAST specjalizują się w lokalizowaniu przestępców, którzy są podejrzani lub zostali skazani za poważne przestępstwa i podlegają europejskim nakazom aresztowania.

Jeśli ktoś rozpozna jednego z najbardziej poszukiwanych zbiegów w Europie – mężczyznę lub kobietę, możesz pomóc policji w zwiększeniu bezpieczeństwa w Europie.

Jeśli ktoś posiada jakiekolwiek informacje o osobach tam zamieszczonych może wypełnić formularz on-line lub zadzwonić pod numer 997.

 

Źródło: Małopolska Policja

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE