Żłobek bez dachu? Budynek wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków

Trwają prace związane z kompleksową termomodernizacją budynku żłobka samorządowego przy ul. Sienkiewicza 24. Wkrótce rozpocznie się wymiana starego dachu.

Fot. pixabay.com

Prace idą pełną parą. Kończą się już roboty przy elewacji zabytkowej willi, obecnie montowane są rynny, a stare, zniszczone okna wymieniane są na nowe.

Wykonawca – Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Sp. z o.o. z Krakowa – przygotowuje się do wymiany dachu. Postępują także prace instalacyjne wewnątrz budynku. Warto wiedzieć, że dzięki modernizacji zostanie zlikwidowana kotłownia gazowa, budynek żłobka zostanie podpięty do ciepła sieciowego.

Inwestycja prowadzona jest w oparciu o wytyczne konserwatorskie. Realizacja zadania rozpoczęła się w lipcu. Zgodnie z planem, kompleksowa modernizacja żłobka ma być przeprowadzona jeszcze w tym roku.

Zadanie uzyskało dotację ze środków unijnych. 30 sierpnia Gmina Miejska Kraków podpisała umowę na wsparcie tego projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w ramach poddziałania 4.3.1 Głęboka modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej – ZIT. Na zadanie, którego całkowita wartość wynosi 1 982 160,94 zł Miasto otrzyma dofinansowanie w wysokości 690 769,93 zł.

Pochodzący z 1925 roku budynek żłobka samorządowego nr 14 przy ul. Sienkiewicza 24 wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków. Pierwotnie został wybudowany jako willa podmiejska. Budynek utrzymany jest w stylu klasycystycznym, pod względem architektury nawiązuje do budowli antycznych. Najbardziej reprezentacyjną częścią willi jest elewacja południowa, której elegancki styl podkreśla przede wszystkim pawilon wejściowy z ciągiem schodów pośrodku, łączący ogród z wnętrzem. Elewację północną wyróżnia kolumienkowy ganek oraz balustrada biegnąca wzdłuż poziomej krawędzi dachu ozdobiona w narożu wazonami kulistymi.

 

Źródło: krakow.pl

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE