W Oświęcimiu ma powstać elektrownia jądrowa

Michał Sołowow – najbogatszy Polak, chce niedaleko stolicy Małopolski zbudować elektrownię jądrową.

Fot. pixabay.com

Jego Grupa Synthos ma zająć się budową pierwszego polskiego reaktora nuklearnego, opierając się na technologii SMR, czyli „Small Modular Reactor” (tj. „mały reaktor modułowy). Ma on mniejszy potencjał, ale jest szybszy i tańszy w budowie niż konwencjonalne elektrownie atomowe.

Wstępne porozumienie zostało już podpisane 5 września tego roku. Dostawcą technologii jest amerykańsko-japońskie konsorcjum General Electric Hitachi Nuclear Energy Americas, które dysponuje technologią typu BWRX-300, na bazie której budowane będą reaktory wodno-wrzące o mocy 300 MW, z obiegiem naturalnym i pasywnym systemem chłodzenia.

W przeciwieństwie do konwencjonalnych reaktorów dużych elektrowni jądrowych ta technologia konstruowana jest w fabryce i dostarczana na miejsce budowy mini elektrowni w modułach i tam składana, co pozwala obniżyć koszty inwestycji poniżej 1.000.000.000 dolarów.

Według informacji „Rz”, możliwą lokalizacją dla pierwszego polskiego minireaktora SWR mógłby być obszar oświęcimskiego Synthosu, który jest jednym z największych zakładów chemicznych w Polsce i Europie.

Jak podaje „Rzeczpospolita”, planowana jednostka byłaby w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na prąd miasta wielkości Płocka, lub Koszalina (czyli liczącego od 100.000 do 120.000 mieszkańców), lub dużego zakładu przemysłowego, zaś 2 takie reaktory typu SWR są w stanie pokryć w pełni zapotrzebowanie na przykład całego województwa podkarpackiego.

 

Źródło: energia.rp.pl

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE