Niewybuch sparaliżował pracę promu. Przeprawa promowa w tym miejscu nie jest możliwa

Co jakiś czas informujemy i ostrzeganych o wybuchowych znaleziskach i groźnych pozostałościach z czasów wojennych znajdowanych w różnych częściach powiatu tarnowskiego.

Fot. Facebook Tarnowska Policja

Tym razem wiele wskazuje na to, że policjanci z komisariatu w Żabnie zabezpieczyli ujawniony w rzece pocisk artyleryjski.

Wczoraj po godzinie 17:00 obsługa promu w miejscowości Wietrzychowice poinformowała mundurowych o nietypowym znalezisku w korycie rzeki Dunajec. Natknął się na niego stojący w wodzie i łowiący tam ryby wędkarz.

Na miejscu szybko pojawili się policjanci, w tym członek tarnowskiej grupy rozpoznania minersko–pirotechnicznego Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie, który z dużym prawdopodobieństwem stwierdził, że jest to, mierzący około 40 cm pocisk artyleryjski.

Usytuowany kilkadziesiąt metrów od brzegu, spoczywający na głębokości 70 cm pod wodą i zaledwie kilku metrów od betonowej konstrukcji promu, stanowił realne zagrożenie. Na szczęście podczas wykonywania przez policjantów czynności prom zakończył już pracę. Z uwagi na znaczne oddalenie niebezpiecznego znaleziska od zabudowań, ewakuacja okazała się niepotrzebna.

Przez cały wieczór i noc policjanci z Żabna zabezpieczali teren.

Ze względu na kwestie bezpieczeństwa od rana przeprawa promowa w tym miejscu nie jest możliwa. Kierowcy mają do dyspozycji położoną kilka kilometrów dalej przeprawę promową w Pasiece Otfinowskiej.

O ujawnieniu niewybuchu poinformowani zostali oczywiście wojskowi saperzy z Rzeszowa, którzy dzisiaj przed południem usuną niewybuch, a by zdetonować go w bezpiecznym miejscu. Do tego czasu miejsce będą pilnować policjanci.

Zwracamy się z apelem o niepodejmowanie prób samodzielnego przenoszenia tego typu znalezisk. Nieostrożne postępowanie może doprowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia. Należy jak najszybciej powiadomić dyżurnego, a przybyłym na miejsce policjantom wskazać miejsce odnalezienia niewybuchu.

Źródło: Tarnowska Policja

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE