Krakowscy policjanci zatrzymali groźnych porywaczy

Zatrzymanie podejrzanych o przygotowanie do uprowadzenia obywatela Włoch to efekt działań policjantów z Centralnego Biura Śledczego Policji. Podczas akcji funkcjonariusze znaleźli u podejrzanych i zabezpieczyli m. in. broń, paralizator oraz kajdanki.

Fot: cbsp.policja.pl

W działaniach brali udział także policjanci z SPKP, KWP w Lublinie i Krakowie. W Prokuraturze Okręgowej w Lublinie zatrzymanym przedstawiono zarzuty m. in. dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Policjanci z Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji, przy ścisłej współpracy z Prokuraturą Okręgową w Lublinie ustalili, że członkowie grupy mogli przygotowywać się do uprowadzenia obywatela Włoch, który prowadzi międzynarodową działalność gospodarczą. Do przestępstwa miało dojść prawdopodobnie w celu wymuszenia na nim lub członkach jego rodziny kilkuset tysięcy złotych okupu.

Policjanci ustalili osoby mogące brać udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz ich miejsca przebywania. Z ustaleń śledczych wynika, że za zlecenie uprowadzenia mogą być odpowiedzialni miejscowi „przedsiębiorcy”. Prawdopodobnie już w ubiegłym roku dwaj mężczyźni podejrzani o kierowanie gangiem, mogli podejmować próby uprowadzenia obywatela Włoch.

W wyniku skoordynowanych i szeroko zakrojonych działań, prowadzonych w tym samym czasie na terenie województwa zachodniopomorskiego, małopolskiego oraz lubelskiego, policjanci zatrzymali sześć osób.

Podczas akcji policjantów z Zarządu w Lublinie CBŚP wsparli funkcjonariusze z Wydziału w Koszalinie Zarządu w Szczecinie CBŚP, Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Lublinie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie i Krakowie.
W czasie przeszukań policjanci znaleźli przedmioty, które mogłyby być wykorzystane do popełnienia przestępstwa m. in. broń, kajdanki oraz paralizator.

Zatrzymani mężczyźni zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Cztery osoby usłyszały zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także przygotowania do uprowadzenia osoby, w tym dwóm z nich przedstawiono zarzut kierowania tą grupą. Dwaj pozostali mężczyźni zostali przesłuchani w charakterze świadka. Decyzją Sądu Rejonowego w Lublinie czterech mężczyzn zostało tymczasowo aresztowanych na okres trzech miesięcy.

Śledczy podkreślają, że sprawa może mieć charakter rozwojowy i nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

 

Źródło: Małopolska Policja / www.cbsp.policja.pl

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE