Przestępcy nie mieli sumienia, ani litości dla staruszki – kobieta straciła ponad ćwierć miliona złotych

Zmanipulowana przez oszustów 73-letnia mieszkanka Tarnowa przekazała loginy i hasła do własnych rachunków bankowych. Sprawcy wybrali z jej kont 300.000 złotych.

Fot. Pixabay.com

Mieszkanka Tarnowa padła ofiarą oszusta i straciła 300 tysięcy złotych po tym, jak złodziej uzyskał od niej dostęp do jej kont bankowych.

Kobieta uwierzyła w zmyśloną historię, że ma do czynienia z prawdziwym funkcjonariuszem Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP), który prowadzi działania przeciwko grupie hakerów okradających konta bankowe starszych osób.

Zmanipulowana seniorka przekazała przestępcy hasła i loginy dostępowe do własnych kont, z których przelał on kilkaset tysięcy złotych na swój rachunek. Dodajmy, że kobieta była bliska utraty całych oszczędności, na szczęście na czas zadziałała blokada kont.

Sprawą zajmują się już śledczy z tarnowskiej komendy miejskiej i prokuratury. Apelujemy do seniorów o zachowanie szczególnej ostrożności i czujności w kontaktach z osobami obcymi. Oszuści będą próbować oszukać kolejne osoby.

Seniorzy pamiętajcie:

  • pod żadnym pozorem nie przekazujcie pieniędzy osobom, których nie znacie, nawet jeśli podają się za policjantów, pracowników prokuratury, członków rodzin. Nie przekazujcie takim osobom danych wrażliwych czyli np. waszych danych osobowych, adresów, informacji o posiadanych kontach bankowych czy stanu Waszych oszczędności.
  • Policja, CBŚP czy prokuratura nigdy nie informuje o swoich działaniach przez telefon. Nigdy zatem te Instytucje nie poproszą o przekazanie pieniędzy, czy wrażliwych danych.
  • w razie kontaktu z funkcjonariuszami – żądajcie okazania legitymacji służbowej. Możecie również sprawdzić ich autentyczność – dzwoniąc na policję – pamiętajcie o rozłączeniu połączenia z poprzednim rozmówcą.
  • w razie prośby o pomoc finansową np. ze strony wnuczków – zawsze wykonaj telefon do bliskich i upewnij się, że masz do czynienia z prawdziwym wnuczkiem.
  • w razie jakichkolwiek wątpliwości w kontaktach z obcymi, jeśli sprawca próbował Was oszukać lub to zrobił – jak najszybciej poinformujcie o tym fakcie Policję.

 

Źródło: Małopolska Policja

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE