Uwaga na cmentarzach. Możesz się zarazić groźną bakterią

80. proc. zakażeń powstaje wskutek drobnych zranień. Zarazić można się w ogródku, na działce i na cmentarzach. Dochodzi do bolesnych skurczów mięśni, a nawet ostrej niewydolności oddechowej.

Clostridium tetani, bakteria wywołująca tężca. Fot. Shutterstock

Podczas prac na działce czy wizyt na cmentarzu rzadko używamy rękawiczek. Okazuje się jednak, że w takich miejscach najczęściej dochodzi do zakażeń tężcem.

Młodzi dorośli są chronieni przez obowiązkowe szczepionki. Te podawane są w wieku 6, 14 i 19 lat. Dawki szczepień należy powtarzać co 10 lat.

Pozostali przy drobnych skaleczeniach powinni bardzo uważać. Do rany wraz z ziemią, kurzem czy brudem mogą wniknąć bakterie tężca. Produkują tetanospazminę – silną truciznę, która uszkadza centralny układ nerwowy. Zwiększa się napięcie mięśniowe, co doprowadza do bolesnych skurczów. Najgroźniejsze są te, które dotyczą mięśni oddechowych i krtani, skurcze mogą bowiem doprowadzić do niewydolności oddechowej.

Choroba rozwija się dość długo. Pierwsze objawy mogą wystąpić od dwóch tygodni do nawet 50 dni od skaleczenia. Im krótszy okres wyklucia, tym ostrzejsza infekcja.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE