Czy aby na pewno wiesz czym oddychasz?

Od 4 listopada do 13 grudnia potrwa kolejna edycja akcji informacyjno-edukacyjnej „Małopolska bez smogu”.

Fot. Shutterstock

W ciągu 6 tygodni przenośne pyłomierze Polskiego Alarmu Smogowego sprawdzą jakość powietrza w 8 gminach podkrakowskiego obwarzanka oraz w Tyńcu. Aktualizowane na bieżąco wyniki pomiarów będą dostępne dla wszystkich on-line.

Mam nadzieję, że Kraków stanie się inspiracją dla kolejnych samorządów lokalnych, które podejmą działania na rzecz poprawy jakości powietrza – mówi wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz.

To ważne, bo żadna miejscowość nie jest samotną wyspą, a ruchy powietrza przenoszą dym i zawieszone w nim pyły z miejsca na miejsce. Dlatego rezultat możemy osiągnąć tylko działając wspólnie. Pomocą dla gmin powinna być podjęta 29 października uchwała Zarządu Województwa, która zwiększa o ponad 19 mln zł dotacje na wymianę pieców w gminach: Igołomia, Liszki, Michałowice, Mogilany, Niepołomice, Skawina, Świątniki, Zabierzów i Zielonki. Ja natomiast rozpocząłem serię spotkań z gospodarzami gmin, aby rozpoznać najważniejsze problemy i wypracować ich rozwiązania – dodaje wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Akcja „Małopolska bez smogu” rozpocznie się 4 listopada pomiarami w Liszkach, Świątnikach Górnych i Niepołomicach. Pyłomierze pozostaną w tych gminach do 15 listopada. Następnie zostaną przewiezione do Zielonek, Wieliczki i Brzezia w gminie Zabierzów, gdzie pomiary potrwają od 18 do 29 listopada. Od 2 do 13 grudnia urządzenia zostaną zainstalowane w gminach Wielka Wieś, Michałowice i Tyńcu.

Pomiary wykonywane będą w sposób ciągły pyłomierzami fotometrycznymi firmy TSI z certyfikatem USA należącymi do Polskiego Alarmu Smogowego. „Małopolskę bez smogu” podsumuje debata, która odbędzie się 16 grudnia w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków. Partnerem głównym akcji jest ekoMałopolska.

Źródło: malopolska.pl

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE