W tę niedzielę czeka Was masa darmowych atrakcji

Muzeum Krakowa zaprasza do swoich oddziałów na Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich.

Fot: Ośrodek Edukacji Obywatelskiej CM

Już w niedzielę, 17 listopada wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny, a wstęp na wystawy będzie kosztować tylko złotówkę.

Apteka pod Orłem
pl. Bohaterów Getta 18
9.00–17.00
wystawa stała: Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim

11.00, 15.00 – Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim
Oprowadzanie po wystawie stałej opowiadającej o historii apteki prowadzonej przez Tadeusza Pankiewicza oraz o getcie krakowskim – m.in. o życiu codziennym mieszkańców czy instytucjach działających na jego terenie.
Prowadzenie: Katarzyna Kocik
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających

Dom Zwierzyniecki
ul. Królowej Jadwigi 41
9.30–17.00
wystawa stała: Mieszkanie przedmiejskie przed stu laty
wystawa czasowa: Zwierzyniec zaprasza Garbary

12.00 – Śladami Królowej Jadwigi
Każdy z nas zostawia ślady stóp na piasku lub ślady brudnych rąk na ścianie… Na Garbarach pozostała niezwykła pamiątka po wielkiej Królowej Jadwidze – odciśnięty w kamieniu ślad jej buta. Jeśli chcecie poznać tajemnicę owej historii oraz samemu pozostawić ślad dla przyszłych pokoleń, zapraszamy dzieci w wieku 6-9 lat na warsztaty edukacyjne.
Prowadzenie: Katarzyna Garus
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających

14.00 – Zwierzyniec zaprasza Garbary
Kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowej. Garbary były przez wiele wieków ważnym dla Krakowa i całej Małopolski ośrodkiem przemysłowym. To położone na północny zachód od miejskich murów przedmieście swój największy rozkwit przeżywało na przełomie średniowiecza i czasów nowożytnych.
Prowadzenie: dr Walery Bubień

Fabryka Emalia Oskara Schindlera
ul. Lipowa 4
9.00–18.00
wystawa stała: Kraków – czas okupacji 1939–1945
wystawa czasowa: Bitwa, której nie było. W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

9.00–18.00 – indywidualne zwiedzanie wystawy stałej
Liczba miejsc ograniczona. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną na stronie www.bilety.mhk.pl. Ostatnie wejście 90 minut przed zamknięciem.
15.00 – Wrzesień 1939 r.
Pokaz Grupy Rekonstrukcji Historycznej 20 Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej dotyczący wojny obronnej we wrześniu 1939 roku. Podczas spotkania będzie można m.in. wziąć do ręki wybrane elementy ówczesnego uzbrojenia wojsk piechoty oraz zapoznać się z mundurem i osobistym żołnierskim rynsztunkiem.
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających

17.00 – Bitwa, której nie było. W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej
Kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowej „Bitwa, której nie było”. Wystawa stanowi opowieść o Krakowie i jego mieszkańcach w czasie ostatnich sześciu dni pokoju i przede wszystkim o pierwszych sześciu dniach wojny od 26 sierpnia do 6 września 1939 roku. Ekspozycja jest propozycją innego spojrzenia na znane i szczególnie nieznane wydarzenia z początku II wojny światowej z perspektywy Krakowa oraz jego mieszkańców. Podczas oprowadzania postaramy się m.in. znaleźć odpowiedź na kilka pytań: jaka była atmosfera w mieście w ostatnich dniach pokoju? Co się wtedy działo? Jak zaczęła się wojna w Krakowie? Dlaczego Kraków, dawna twierdza austriacka z czasów I wojny światowej, nie była broniona we wrześniu 1939 roku?
Prowadzenie: Grzegorz Jeżowski
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających

Kamienica Hipolitów
pl. Mariacki 3
10.00–17.30
wystawa stała: Mieszczański dom

11.00 – Budzenie się tożsamości narodowej w mieszczańskim domu
Dom mieszczański w równym stopniu co przestrzenią funkcjonalną był też miejscem symbolicznym. To tu kształtowały się określone postawy w czasie, gdy Polski nie dało się znaleźć na mapie Europy. Tematyczne zwiedzanie wystawy stałej ma za zadanie zwrócić uwagę na kultywowanie narodowej kultury pod zaborami oraz istnienie w zbiorowej świadomości bohaterów narodowych. Podczas zwiedzania uczestnicy dowiedzą się także, w jaki sposób rodziło się zainteresowanie historią jako jedną z dziedzin naukowych i jaką rolę odegrała w tym wszystkim sztuka.
Prowadzenie: Barbara Świadek
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających
15.00 – Poszukaj bohaterów narodowych w mieszczańskim domu
Nie tak dawno obchodziliśmy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku 6-10 lat pomogą znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące sposobów kultywowania pamięci o polskiej historii i bohaterach narodowych. Uczestnicy postarają się odnaleźć wizerunki Tadeusza Kościuszki i Józefa Poniatowskiego ukryte w przedmiotach dekoracyjnych i codziennego użytku eksponowanych w domu mieszczańskim. Podczas zajęć plastycznych będą też mieli okazję stworzyć własny kotylion albo inną pamiątkę związaną z obchodami odzyskania przez Polskę niepodległości.
Prowadzenie: Barbara Świadek
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających

Muzeum Nowej Huty
os. Centrum E 1
10.00–17.30
wystawa czasowa: Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie,
wystawa czasowa: Mój drugi dom? Huta im. Lenina

11.00 – Moja Nowa Huta
Czy mogę nazwać moją dzielnicę moim domem? Czy na moim osiedlu jest wszystko czego mi potrzeba? Czego brakuje albo co jest niepotrzebne na moim podwórku? I czy podobają mi się moje okolice? Na te pytania będą mogli odpowiedzieć sobie mali uczestnicy warsztatów w twórczy sposób. Podczas zajęć plastycznych dla dzieci w wieku 6-10 lat będzie można opowiedzieć o swojej najbliższej przestrzeni – domu i osiedlu.
Prowadzenie: Izabela Stawarz
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających

12.00 – Mój drugi dom? Huta im. Lenina
Kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowej poruszającej kwestie dotyczące socjalnych funkcji zakładu pracy w okresie PRL oraz znaczenia kombinatu metalurgicznego na przestrzeni lat. Wystawa jest rezultatem poszukiwań niestandardowych kategorii interpretacyjnych związanych z Hutą im. Lenina.
Prowadzenie: Piotr Kapusta

14.00 – Kino Światowid
Budynek dawnego kina Światowid to nie tylko sala kinowa i zimnowojenny schron. To również wiele, na ogół niedostępnych zakamarków będących świadkami wielowątkowej historii tego budynku – tajemnicze czerpnie, podziemne korytarze, stara projektornia, klimatyczna antresola i zrujnowany bar. Spacer po niedostępnych na co dzień miejscach stanowił będzie być może jedną z ostatnich okazji, aby zobaczyć minione oblicze tego reprezentacyjnego i niegdyś jednego z najnowocześniejszych obiektów kinowych w mieście…
Prowadzenie: Bartosz Arkuszewski
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających

Muzeum Podgórza
ul. Limanowskiego 51
9.30–17.00
wystawa stała: Miasto pod Kopcem Kraka
wystawa czasowa: Krakowskie drogi żelazne

13.00 – Jak zbudować fort Benedykta
Warsztaty modelarskie dla młodzieży w wieku 13-16 lat oraz osób dorosłych. Uczestnicy otrzymają kartonowe modele fortu Benedykta, a następnie pod okiem profesjonalnego modelarza dowiedzą się, jak rozpocząć budowę, jakie trudności na nich czekają oraz jak efektywnie zaaranżować pracę.
Prowadzenie: Marcin Kowalski
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających

15.00 – Nie tylko Legiony. Porucznik Antoni Stawarz i inni patrioci w armiach zaborczych
Wykład przedstawiający słynnego inicjatora wyzwolenia Krakowa z 31 października 1918 roku Antoniego Stawarza na tle innych polskich żołnierzy, którzy służyli w armiach zaborczych, a którzy przez cały okres Wielkiej Wojny również walczyli o sprawę polską.
Prowadzenie: dr Wacław Szczepanik

Muzeum Teatralne
ul. Szpitalna 21
10.00–17.30
wystawa czasowa: Prezentacja nabytków 2019

12.30 – Smutna dziewczyna, czyli o mierzeniu się z tożsamością chłopską w polskim teatrze
Debata dotycząca sposobów i form mierzenia się współczesnych artystów teatralnych z tradycją, pamięcią i tożsamością chłopską. Inspiracją do spotkania i rozmowy o tym, czym dla nas współczesnych jest wieś, jaką ją pamiętamy i jak ją opisujemy, stanowią dwa obrazy z przełomu XIX i XX wieku przedstawiające wiejskie dziewczyny. Przyglądając się tym dziełom sztuki, chcemy zapytać o to, w jaki sposób i czy w ogóle dziedziczymy tradycje ludowe. Pielęgnujemy je czy może stanowią one już tylko folklorystyczną ciekawostkę? Czy można mówić o wsi z empatią, mając świadomość przeżytego przez chłopów niewolnictwa? I w końcu: czy są to pytania, które zadają sobie twórcy teatralni?
Paneliści: dr Adriana Świątek (Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie), Mira Mańka (studentka reżyserii AST w Krakowie), Katarzyna Chodoń (folklorystka, śpiewaczka, choreografka polskich tańców tradycyjnych). Prowadzenie: Julia Lizurek.
14.30 – Prezentacja nabytków
Oprowadzanie po wystawie czasowej prezentującej nabytki muzealne, które Muzeum Krakowa pozyskało w 2019 roku dzięki dotacji finansowej z Urzędu Miasta Krakowa, przeznaczonej na zakup zabytków i dzieł sztuki. Znajdują się wśród nich m.in. obrazy Stanisława Czajkowskiego, Wojciecha Weissa, Jacka Sroki, rzeźby Mariana Kruczka. Wszystkie prezentowane obiekty to cracoviana, reprezentujące sztukę młodopolską i współczesną oraz twórczość wybitnych artystów związanych z Krakowem.
Prowadzenie: Irena Palca

Pałac Krzysztofory
Rynek Główny 35
10.00–17.30
wystawa stała: Cyberteka. Kraków – czas i przestrzeń

11.00 – Krakowska podróż w czasie i przestrzeni
Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy stałej, prezentującej rozwój przestrzenny i urbanistyczny Krakowa. Ekspozycja opowiada o historii miasta od czasów poprzedzających jego lokację aż do lat 1909-1915, kiedy to realizowano projekt Wielkiego Krakowa.
Rezerwacja: www.bilety.mhk.pl
12.00 – Kukuryku, czyli krzysztoforski kogut w ekostylu
Warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat. Z Pałacem Krzysztofory związana jest legenda, w której kluczową rolę odgrywa pewien tajemniczy kogut. W trakcie warsztatów dzieci nie tylko poznają tę krzysztoforską opowieść, ale także wykonają prace plastyczne z materiałów recyklingowych.
Prowadzenie: Justyna Kasińska
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających
15.00 – Krakowska podróż w czasie i przestrzeni
Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy stałej, prezentującej rozwój przestrzenny i urbanistyczny Krakowa. Ekspozycja opowiada o historii miasta od czasów poprzedzających jego lokację aż do lat 1909–1915, kiedy to realizowano projekt Wielkiego Krakowa.
Rezerwacja: www.bilety.mhk.pl

Podziemna Nowa Huta
os. Szkolne 37
10.00–17.00
wystawa stała: Stan zagrożenia

10.00 – Podziemna Nowa Huta
Spacer po nowohuckich schronach połączony ze zwiedzaniem wystaw związanych z tematyką zimnej wojny i obrony cywilnej. Trasa spaceru: schron w dawnym kinie Światowid, os. Centrum E 1, schron pod Zespołem Szkół Mechanicznych, os. Szkolne 37 oraz schron na os. Szkolnym 22 (schron pod przyszłym centrum trasy schronowej).
Prowadzenie: Maciej Miezian, Zbigniew Semik
Miejsce zbiórki: Muzeum Nowej Huty
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających
14.30 – Potrzeba schronienia
Potrzeba schronienia i bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb zarówno ludzi, jak i zwierząt. Żółwie chowają się w swoich skorupach, lisy wchodzą do swoich nor, ludzie budują domy i… schrony. Uczestnicy warsztatów edukacyjnych zainspirowani częścią wystawy „Podziemna Nowa Huta” przy os. Szkolnym 37 wykonają prace plastyczne nawiązujące do tematyki ekspozycji. Warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat.
Prowadzenie: Izabela Stawarz
Miejsce zbiórki: os. Szkolne 37 (budynek Zespołu Szkół Mechanicznych nr 3 w Krakowie)
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających

Rydlówka
ul. Włodzimierza Tetmajera 28
10.30–17.00

11.00 – Rodzinna Rydlówka
Rodzinne oprowadzanie po Rydlówce, podczas którego wspólnie odkryjemy historie tego niezwykłego domu, tajemnice poszczególnych pomieszczeń oraz losy zamieszkujących Rydlówkę lokatorów.
Prowadzenie: dr Joanna Zdebska-Schmidt
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających
15.00 – Posłuchajcie, proszę, pilnie…
Jesienny koncert pieśni dziadowskich z akompaniamentem liry korbowej, skrzypiec i mandoliny. Pieśni wykonane w świetlicy Rydlówki przybliżą obrzędy i tradycje minionych wieków – czasów, które nie przeminęły bezpowrotnie, a jedynie skryły się w pamięci najstarszych pokoleń, czekając na ponowne odkrycie.
Prowadzenie: Piotr Wawrzkiewicz
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających

Rynek Podziemny
Rynek Główny 1
10.00–20.00
trasa turystyczna: Śladem europejskiej tożsamości Krakowa

10.00-20.00 – indywidualne zwiedzanie trasy turystycznej
Liczba miejsc jest ograniczona. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną na stronie www.bilety.mhk.pl. Ostatnie wejście 75 minut przed zamknięciem.
10.00, 11.30, 13.30, 14.00, 16.00 17.30 – zwiedzanie trasy turystycznej z przewodnikiem
Rezerwacja: www.bilety.mhk.pl
Przez cały dzień w strefie konferencyjnej projekcja wybranych odcinków muzealnych opowieści na temat zabytków prezentowanych na wystawie.

Thesaurus Cracoviensis
ul. Księcia Józefa 337
10.00–16.00

Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów to nowoczesne magazyny i pracownie konserwatorskie. Udostępnienie zbiorów możliwe jest dzięki specjalnie zaprojektowanym, w dużej części przeszklonym meblom magazynowym oraz niestandardowo zaprojektowanym wnętrzom. Poszczególnym magazynom nadano nazwy, które nie tylko informują, ale przede wszystkim nadają magazynom muzealny klimat.

10.00, 11.00, 12.15, 13.15, 14.30* – zwiedzanie magazynu zbiorów z przewodnikiem
Rezerwacja: www.bilety.mhk.pl
* Zwiedzanie połączone z prezentacją dźwięków oryginalnej szafy grającej wyprodukowanej ok. 1900 r.

Ulica Pomorska
ul. Pomorska 2
10.00–17.30
wystawa stała: Krakowianie wobec terroru 1939-1945-1956

12.00 – Walki pilotów 2 Pułku Lotniczego w Krakowie we wrześniu 1939
Wykład dotyczący walki powietrznej prowadzonej przez pilotów 2 Pułku Lotniczego w Krakowie. W okresie międzywojennym był on bardzo ważną jednostką Wojska Polskiego związaną od początku z krakowskim lotniskiem Rakowice. Od pierwszych dni września 1939 roku jego piloci walczyli z Niemcami w ramach Armii Kraków czy też w obronie Warszawy. Zachowane ich wspomnienia tworzą żywą i dramatyczną historię zmagań w nierównej walce z Luftwaffe.
Prowadzenie: Andrzej Chytkowski
14.00 – Krowodrza w cieniu swastyki
Utworzenie niemieckiej dzielnicy mieszkaniowej ogłoszono w czerwcu 1940 roku. Jej centralną ulicą miała być Reichstrasse (przed wojną ul. Wybickiego, dziś ul. Królewska). Z jej obszaru stopniowo usuwano mieszkających tu Polaków. Od 1944 roku w najbliższej okolicy zaczęto budować schrony przeciwlotnicze, które miały być ratunkiem dla tutejszych Niemców zaskoczonych na ulicy w czasie nalotu. Rozpoczęto budowę wzorcowego osiedla domków wielorodzinnych, usytuowanych wzdłuż Reichstrasse. Podczas spaceru uczestnicy będą mieli możliwość zaznajomić się z pozostałościami architektury tworzonej przez okupanta podczas II wojny światowej.
Prowadzenie: Mariusz Bembenek

Wieża Ratuszowa
Rynek Główny 1
10.30–17.00

12.00 – Historia z podniebnej perspektywy, czyli dzieje krakowskiego ratusza
W trakcie zwiedzania zostanie przedstawiona historia krakowskiego ratusza, którego jedyną widoczną dziś pozostałością jest samotnie górująca nad Rynkiem Głównym wieża – symbol dawnej potęgi i prestiżu miasta oraz siedziba jego władz.
Rezerwacja: www.bilety.mhk.pl
14.00 – Opowieści z lotu ptaka, czyli kronikarski przekaz o dawnym Krakowie
Minispektakl teatralny dla dzieci w wieku 6–10 lat. W trakcie przedstawienia wędrowny dziejopisarz przybliży – ukryte są w legendach i opowieściach – życie i profesje dawnych mieszkańców krakowskiego grodu.
Prowadzenie: Dariusz Cywka (Teatr Otwarty)
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających
16.00 – Historia z podniebnej perspektywy, czyli dzieje krakowskiego ratusza
W trakcie zwiedzania zostanie przedstawiona historia krakowskiego ratusza, którego jedyną widoczną dziś pozostałością jest samotnie górująca nad Rynkiem Głównym wieża – symbol dawnej potęgi i prestiżu miasta oraz siedziba jego władz.
Rezerwacja: www.bilety.mhk.pl
Przez cały dzień można samodzielnie zwiedzać wystawy stałe i czasowe w oddziałach Muzeum Krakowa. Wyjątek stanowi oddział Thesaurus Cracoviensis, do którego wstęp możliwy jest jedynie z przewodnikiem. Ostatni zwiedzający będą wpuszczani 30 minut przed zamknięciem.

Obowiązuje opłata w wysokości 1 zł za wstęp na wszystkie wystawy. Udział w pozostałych wydarzeniach (warsztaty, spacery, wykłady, debaty, koncerty, kuratorskie oprowadzanie, pokazy) jest bezpłatny.

Przez cały dzień we wszystkich oddziałach muzeum będzie można nabyć muzealne wydawnictwa z 20-procentowym rabatem.

Szczegółowe informacje i rezerwacje:
Centrum Obsługi Zwiedzających
poniedziałek-niedziela: 10.00-19.00
tel. 12 426 50 60, [email protected]

 

Źródło: Ośrodek Edukacji Obywatelskiej CM

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE