W Krakowie już Gwiazdka

Tak jak w ubiegłym roku inspiracją do stworzenia świątecznej iluminacji jest twórczość artystów związanych z miastem, Stanisława Wyspiańskiego i Zofii Stryjeńskiej.

Fot. pixabay.com

Obecnie trwa montaż instalacji. Rozświetlenie nastąpi w sobotę, 30 listopada wraz z inauguracją targów bożonarodzeniowych i włączeniem iluminacji 14-metrowego świerka srebrzystego na Rynku Głównym.

Świąteczna iluminacja będzie nawiązywać do charakteru miasta oraz twórców z nim związanych. Unikatową formę dekoracji nadadzą młodopolskie inspiracje czerpane z dzieł Stanisława Wyspiańskiego i Zofii Stryjeńskiej. Motywem przewodnim tak jak rok temu będą pawie pióra, które nawiązują do projektu szyldu krakowskiej kawiarni artystycznej „Paon” autorstwa Wyspiańskiego.

Z drugiej strony będą to zgeometryzowane formy wypełniające elementy dekoracji przywodzące na myśl grafiki i obrazy najbardziej znanej polskiej plastyczki dwudziestolecia międzywojennego Zofii Stryjeńskiej. Kolorystyka całej dekoracji nawiązywać będzie do barw charakterystycznych dla miasta.

Na Rynku Głównym – zgodnie z tradycją – stanie 14-metrowy świerk. Będzie udekorowany przy użyciu elementów nawiązujących do tradycyjnego dekorowania domowych drzewek, elementy w formie pawiego oka i migoczących świeczek będą wplatać się w białe, zimne oświetlenie pokrywające powierzchnię gałęzi, a całość będzie zwieńczona przestrzenną gwiazdą w kolorze białym, ciepłym.

 

Źródło: krakow.pl

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE