Protest pod Kombinatem. Związkowcy nie chcą wygaszenia wielkiego pieca

Związki zawodowe sprzeciwiają się degradacji krakowskiej huty.

Fot. pixabay.com

Przed hutą w stolicy Małopolski zorganizowano protest przeciw decyzji ArcelorMittal o wygaszeniu wielkiego pieca i stalowni.

Wszystkie związki zawodowe krakowskiego kombinatu sprzeciwiają się decyzji właściciela huty. Związkowcy zablokowali skrzyżowanie Alei Solidarności z ul. Ujastek przed głównym wejściem do huty.

Do protestujących dołączyli górnicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Zmiany w ArcelorMittal Poland mają dotknąć około 1200 osób. Równocześnie problemy dotką też firmy współpracujących z hutą, które będą musiały zwalniać ludzi, dlatego związkowcy żądają wycofania się z podjętych decyzji i degradacji huty, a także jawności wszystkich informacji.

Hutnicy mówią, że czują się oszukani przez zarząd oraz przez lokalnych i centralnych polityków.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i parlamentarny klub Lewicy domagają się od Premiera Mateusza Morawieckiego, aby ten w trybie pilnym przyjechał do Krakowa.

Według nieoficjalnych informacji praca wielkiego pieca oraz stalowni miałaby zostać wstrzymana na 9 miesięcy.

Jak przypomina RMF, ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia ok. 70 % potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego. W jej skład wchodzi pięć hut – w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Europie. Zatrudnia ok. 12.000 osób, a wraz ze spółkami zależnymi – ok. 14.000 Należy do globalnego koncernu ArcelorMittal – największego na świecie producenta stali.

Źródło: rmf24.pl

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE