Jeże są zachwycone! Postawiono dla nich specjalne domki

W krakowskim Ogrodzie Ptasim rozpoczęła się akcja “Dokąd tupta jeż”. Jej celem jest stawianie domków, które pomogą przetrwać zimę tym sympatycznym i pożytecznym zwierzętom.

Fot. pixabay.com

Najpierw powstała internetowa mapa o której pisaliśmy, gdzie mieszkańcy Krakowa zaznaczali lokalizacje jeży zamieszkujących stolicę Małopolski. Od czerwca do listopada zaznaczono około pół tysiąca miejsc, gdzie widziano jeże.

– Nie spodziewałam się takiego odzewu na nasz apel. Początkowo myślałam o akcji typowo lokalnie, natomiast niespodziewanie rozrosła się ona na teren całego Krakowa. Okazało się, że jeże mieszkają w całym mieście, a krakowianom zależy, aby je chronić – powiedziała w TVN Meteo Monika Firlej-Balik ze Stowarzyszenia Zielone Grzegórzki. Stowarzyszenie prowadzi ją razem z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie. – Mam nadzieję, że z Grzegórzek wezmą przykład inne krakowskie dzielnice. Żyjemy w dużym, rozwijającym się mieście, nie unikniemy budowania ulic, budynków, ale możemy wpłynąć na to, aby zadbać o tereny zielone i najlepszą ochronę żyjących tu gatunków – dodała inicjatorka akcji .

Domki mają specjalną konstrukcję labiryntu, dzięki czemu jeże mogą tam wchodzić bez problemów, a duże drapieżniki nie dadzą rady się tam wedrzeć.

Pierwsze domki zostaną ustawione na Grzegórzkach, a wokół nich powstaną tzw. „ekostrefy”, czyli miejsca objęte zakazem koszenia traw i przycinania krzewów.

Jeżowe domki z drewna ułatwią tym pożytecznym i potrzebnym zwierzątkom przetrwanie trudnego, zimowego okresu. Dodatkowo dzięki zakazowi koszenia zwierzęta będą czuć się bezpieczniej o każdej porze roku.

Źródło: dobrewiadomosci.net.pl

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE