„Prokurator” i „policyjny kurier” ukradli staruszce 25.000 zł i biżuterię

Kilka dni temu do mieszkańców Orawy rozdzwoniły się telefony od oszustów, którzy chcieli wyłudzić pieniądze m. in. metodą „na wnuczka”.

Fot. Małopolska Policja

Nowotarska komenda tego dnia tylko do południa otrzymała blisko 10 takich zgłoszeń. Większość osób zorientowała się, że to próba wyłudzenia pieniędzy i przerywała połączenia. Ofiarą oszustów padła niestety 81-letnia kobieta z Orawki.

Do starszej pani około godz. 10:00 zadzwoniła kobieta podająca się za jej wnuczkę, która miała spowodować śmiertelny wypadek w Rabce-Zdrój. Po chwili w słuchawce odezwała się inna kobieta, tym razem podająca się za policjantkę, która przekazała seniorce, że jej wnuczce grozi do 5 lata więzienia, jednak ona chce jej bardzo pomóc.

Następnie przekazała, że prokurator zażądał 250 tys. złotych i kiedy przekaże pieniądze to wnuczka nie pójdzie do więzienia. Seniorka nie posiadała takiej ilości gotówki, ale zgodziła się oddać wszystko co miała, czyli 20 tys. złotych i biżuterię.

Oszustka kazała seniorce oczekiwać na „policyjnego kuriera”, który przyjedzie po pieniądze. Ponieważ w czasie rozmowy oszustka zorientowała się, że w domu jest także mąż starszej pani, poleciła, aby pojechał do Rabki-Zdrój podpisać wszystkie dokumenty u notariusza.

Po jakimś czasie rzeczywiście do kobiety przyjechał młody mężczyzna, któremu przekazała całe oszczędności i biżuterię zapakowane w pudełko. Dopiero po przekazaniu gotówki seniorka skontaktowała się ze swoją wnuczką i wtedy dotarło do niej, że padła ofiarą oszustów.

Oszukana natychmiast o wszystkim poinformowała policję. Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Jabłonce pojechali na miejsce, a przeprowadzone działania pozwoliły na wytypowanie pojazdu, którym poruszał się mężczyzna.

Podczas przejazdu na granicy Orawki i Podwilka policjanci zauważyli jadący z naprzeciwka poszukiwany samochód. Błyskawicznie zawrócili i pojechali za nim.

Po zatrzymaniu okazało się, że „policyjny kurier” to 23-letni mieszkaniec gminy Nowy Targ, a w jego samochodzie funkcjonariusze znaleźli pudełko z pieniędzmi i biżuterią seniorki. Mężczyzna został zatrzymany. Usłyszał zarzut pomocnictwa w popełnieniu oszustwa.

Dokładny jego udział i rola w przestępczym procederze, będzie wyjaśniana w trakcie prowadzonego postępowania przez Komisariat Policji w Jabłonce.

Źródło: Małopolska Policja

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE