Horror w gospodarstwie rolnym. 51-latek znęcał się nad zwierzętami

Policjanci ze Słomnik zatrzymali 51-latka, który odpowie za znęcanie się nad zwierzętami. Na terenie jego gospodarstwa mundurowi znaleźli 5 padłych zwierząt, pozostałe były okaleczone, wygłodzone i trzymane skandalicznych w warunkach.

Fot

Fot: Małopolska Policja

Za popełnione przestępstwo podejrzanemu grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

26 listopada policjanci z Komisariatu Policji w Słomnikach otrzymali zgłoszenie o trzymaniu przez jednego z gospodarzy gminy Igołomia-Wawrzeńczyce zwierząt hodowlanych w niewłaściwych warunkach bytowania. Na miejsce skierowano patrol.

Na teren posesji policjanci weszli wspólnie z pracownikami Inspektoratu Weterynarii i przedstawicielem Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Właściciel posesji oddalił się z miejsca przed przybyciem policjantów.

W wyniku sprawdzenia gospodarstwa znaleziono zwierzęta przetrzymywane w fatalnych warunkach – kozy i trzodę chlewną oraz dwa psy. Wszystkie zwierzęta były zaniedbane, wygłodzone, w złym stanie fizycznym.

Dwadzieścia nieewidencjonowanych świń, w tym loch i prosiąt, było hodowanych w starej szklarni, w błocie, wśród kamieni i metalowych elementów. Większość z nich posiadała rany na ciele wskazujące na to, że nawzajem się gryzły, najprawdopodobniej z głodu. Kozy, w tym dwie okaleczone, były przywiązane na zewnątrz. Psy również zaniedbane i wychudzone – jeden był zamknięty w kojcu, drugi chodzący po zabłoconej posesji mający problemy z poruszaniem się.
Na terenie posesji ujawniono także liczne kości i szczątki organiczne zwierząt oraz cztery padłe prosięta i jedno truchło psa w stanie znacznego rozkładu.

51-letni właściciel gospodarstwa został zatrzymany jeszcze tego samego dnia. Mężczyzna usłyszał zarzut znęcania się na zwierzętami poprzez trzymanie ich w niewłaściwych warunkach bytowania w stanie rażącego zaniedbania, bez dostępu do pokarmu i wody oraz niezapewnienia im niezbędnej opieki lekarsko-weterynaryjnej (art 35 ust. 1a Ustawy o ochronie zwierząt).

Do czasu zakończenia sprawy w sądzie prokurator zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru.

Wszystkie zwierzęta zostały mu odebrane i trafiły pod opiekę Urzędu Gminy Igołomia- Wawrzeńczyce. Za to przestępstwo grozi do 3 lat więzienia.

Źródło: Małopolska Policja

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE