Święta coraz bliżej. Atmosferę czuć już na każdym kroku

Na Rynku Głównym ruszyły tradycyjne targi bożonarodzeniowe. Wydarzenie to już od ponad ćwierćwiecza na stale wpisało się w pejzaż przedświątecznego Krakowa i cieszy się niezmiennym powodzeniem zarówno wśród krakowian, jak i turystów.

Fot: Bogusław Świerzowski/ Kraków.pl

W ramach tegorocznego jarmarku kupcy z całej Polski prezentują swoje towary w ok. 100 kioskach handlowych i gastronomicznych. Pojawili się też goście zagraniczni – z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier, którzy sprzedają m.in. wędliny, sery i kiełbasy, chleb, biżuterię z tkanin i drewna, rękodzieło z lnu i wełny, upominki, ręcznie wykonane zabawki materiałowe, zapachowe, ceramikę, biżuterię itp.

Na jarmarku znalazły się także stoiska z potrawami z grilla, pierogami czy zupami. Można również skosztować pajdę wiejskiego chleba na zakwasie ze smalcem, kiełbasą, boczkiem, cebulą czy ogórkiem. Nie zabrakło słodkości i tradycyjnego grzańca.

Jak co roku, kupcy oferują szeroką gamę świątecznych upominków i dekoracji, takich jak ręcznie malowane bombki, ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, wyroby witrażowe, świece z wosku, szopki, wyroby ceramiczne, wyroby z siana, słomy, drewna, wełny, filcu, szkło artystyczne, biżuterię, pamiątki, pocztówki, kalendarze, drewniane zabawki, drewniane wałki, materiałowe maskotki, wyroby skórzane, kożuchy regionalne, pantofle, obrusy, serwety. Ustawiona została kuźnia, w której odbywają się pokazy kowalstwa. Znalazło się również stoisko, na którym odbywają się pokazy wyrobu świec.

W tym roku prezentują swoje wyroby także instytucje charytatywne, w tym m.in. Caritas Kraków, Fundacja Pomocy Krakowskiemu Hospicjum, Polski Związek Głuchych czy Stawiamy na Łapy. Są również stoiska miast zaprzyjaźnionych – Kijowa i Lwowa.

Jak zawsze jarmarkowi towarzyszy wiele imprez artystycznych. W sobotę 30 listopada, od godziny 9.30 przy estradzie można było napisać (lub narysować) list do Świętego Mikołaja. Listy można było wrzucać do mikołajowej skrzynki pocztowej, znajdującej się przy estradzie, a następnie po godzinie 12.00 przyczepione do mikołajowych baloników listy poleciały do nieba.

O godzinie 11.40 i 12.15 wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”. Natomiast o godz. 17.15 zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig zapalił lampki na bożonarodzeniowej choince wspólnie z tysiącami krakowian i turystów. Uroczystość uświetnił występ Magdy Steczkowskiej z Chórem Rodzinnym im. Jana Pawła II. O godzinie 18.30 na scenie rozpoczęła się zabawa andrzejkowa przygotowana przez Fundację Grupy „Adalex”.

W czwartek, 5 grudnia na Rynku Głównym spotkają się twórcy szopek. Tradycyjny konkurs rozpocznie się o godz. 10.00 przed pomnikiem Adama Mickiewicza. Natomiast prezentacja dzieł odbędzie się w samo południe na estradzie targów. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

W piątek, 6 grudnia o godz. 14.00 grupa 144 Świętych Mikołajów wsiądzie na rondzie Grzegórzeckim do specjalnie przygotowanego mikołajowego tramwaju. Pojazd przejedzie na plac Wszystkich Świętych, skąd uczestnicy wydarzenia przejdą na Rynek Główny. Tam o godz. 14.00 odbędzie się „Mikołajowy zawrót głowy”. O godzinie 15.00 grupa przejdzie na plac Wszystkich Świętych, gdzie prezydent Krakowa przekaże im prezenty dla małych pacjentów ze szpitala im. Stefana Żeromskiego. Około godziny 16.20 spotkają się z dziećmi i przekażą paczki.

Najbarwniejszą imprezą jarmarku będzie korowód kolędniczy, w którym wezma udział amatorskie grupy kolędnicze. W sobotę, 21 grudnia zespoły folklorystyczne spotkają się przy Barbakanie o godzinie 11.30, następnie barwny korowód przejdzie na Rynek, gdzie na estradzie jarmarku, około godz. 12.00 zaśpiewa kolędy wraz z publicznością. Następnie każdy zespół będzie prezentował się w różnych punktach Rynku.

W niedzielę, 22 grudnia w samo południe prezydent Krakowa wraz z metropolitą krakowskim spotkają się z mieszkańcami Krakowa i turystami na tradycyjnym opłatku. Wydarzenie poprzedzi koncert trzech tenorów – Alexandra Martineza, Łukasza Gaja i Jakuba Oczkowskiego.

Targi bożonarodzeniowe na Rynku Głównym potrwają do 26 grudnia.

Źródło: krakow.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]