Uchowaj Boże przed takim „wnusiem”. Młodzieniec ukradł kobiecie 50.000 zł

Kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie ustalili i zatrzymali jednego z oszustów działających metodą „na wnuczka”, który wyłudził 50 tys. złotych od 74-letniej mieszkanki gminy Skawina.

Fot: Małopolska Policja

Mężczyzna usłyszał zarzuty i trafił na 3 miesiące do aresztu. Za popełnione przestępstwo grozi mu do 8 lat więzienia.

21 listopada do 74-letniej mieszkanki gminy Skawina na numer stacjonarny zadzwoniła oszustka przedstawiając nieprawdziwe informacje o rzekomym wypadku drogowym, który miała spowodować córka seniorki. Następnie kobieta poinformowała o konieczności przekazania pieniędzy na kaucję celem uwolnienia córki z aresztu.

Sposób prowadzenia rozmowy sugerował, że kobieta dzwoni z Policji i niestety była na tyle przekonująca, że 74-latka uwierzyła w jej opowieść. Chwilę po zakończonej rozmowie przed drzwiami seniorki zjawiała się kolejna osoba – młody mężczyzna, któremu kobieta przekazała swoje oszczędności (w tym pieniądze pożyczone od członków rodziny) w kwocie 50 tys. złotych w przekonaniu, że pomaga córce. Po kilku godzinach, po rozmowach z członkami rodziny, kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa.

Kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie po otrzymaniu zgłoszenia o sprawie sprawdzali każdy trop, aby namierzyć sprawców. Działania doprowadziły ich do tzw. „odbieraka” – 20-latka z powiatu radomszczańskiego, który przyjechał na miejsce odebrać pieniądze. Policjanci odzyskali część gotówki ujawniając przy nim blisko 17 tys. złotych.

Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał zarzut dokonania wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami oszustwa metodą „na wypadek” (art. 286 §1 kk). 29 grudnia br. sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanego na okres 3 miesięcy. Za popełnione przestępstwo grozi mu do 8 lat więzienia.

Sprawa jest rozwojowa i ma charakter wielowątkowy. Teraz policjanci ustalają pozostałe osoby mające związek z popełnieniem tego przestępstwa. Będą też badać, czy w podobny sposób oszukali inne osoby.

Oszustwa metodami „na wnuczka”, „na wypadek”, „na policjanta”, czy na „funkcjonariusza CBŚP” wciąż się pojawiają. Dlatego apelujemy o czujność i rozsądek podczas rozmów telefonicznych z obcymi osobami.

Przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze potwierdzić informację u innych członków rodziny, a najlepiej poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel, nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom obcym, o każdym podejrzanym telefonie niezwłocznie powiadomić Policję — nr alarmowy 112.

 

Źródło: Małopolska Policja

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE