Kto dusi ludzi w Krakowie?

W czwartek, 5 grudnia w godz. 11-13 w pawilonie Wyspiańskiego przy pl. Wszystkich Świętych 2 odbędzie się debata „Obwarzanek się dusi” z udziałem Pawła Ścigalskiego – pełnomocnika prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza, Tomasza Urynowicza – wicemarszałka Małopolski, Tomaża Ożoga – wiceburmistrza miasta i gminy Skawina oraz Anetty Kucharskiej – pełnomocnika wójta gminy Zabierzów ds. jakości powietrza.

Fot. pixabay.com

Debata kończy cykl trzech debat. Poprzednie odbyły się w Niepołomicach i Zabierzowie.

Przypomnijmy, że od 1 września na terenie Krakowa obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Od dłuższego czasu zauważalna jest tendencja zmiany jakości powietrza na terenie Krakowa i coraz bardziej zauważalny jest problem tzw. emisji napływowej.

W związku z tym władze Krakowa i gmin ościennych podejmują wspólne działania, zmierzające do podniesienia świadomości mieszkańców tzw. obwarzanka krakowskiego.

14 listopada władze piętnastu gmin tworzących Metropolię Krakowską, w tym przedstawiciel Krakowa – prezydent Jacek Majchrowski – zwrócili się z apelem do marszałka województwa małopolskiego i prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o stworzenie na lata 2020–2022 programu finansowania likwidacji kotłów w gminach Metropolii Krakowskiej, o szacunkowym budżecie 190 mln zł.

Obecnie głównym problemem gmin Metropolii Krakowskiej jest brak środków finansowych, które pozwoliłyby na likwidację bezklasowych kotłów. Budżety gminne nie mogą być wyłącznym źródłem finansowania likwidacji kotłów, a rządowy program „Czyste powietrze” w obecnym kształcie nie cieszy się popularnością mieszkańców. Po zakończeniu realizacji projektów finansowanych z funduszy europejskich, w Metropolii Krakowskiej pozostanie jeszcze około 28 tys. bezklasowych kotłów.

Bez dodatkowych 190 mln zł gminy Metropolii Krakowskiej nie zrealizują celów uchwały antysmogowej dla Małopolski. Przypomnijmy, że do końca 2022 r. mieszkańcy gmin tzw. obwarzanka krakowskiego będą musieli wymienić kocioł na węgiel lub drewno, jeżeli nie spełnia on wymogów co najmniej klasy trzeciej.

Źródło: krakow.pl

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE