Nawet 300 zł mandatu za odśnieżanie auta. Jak robić to zgodnie z prawem?

Kiedy temperatury spadają poniżej zera, szyby samochodów pokrywają się warstwą szronu. Za nieodśnieżenie samochodu grozi kara. Za jego odśnieżenie w niewłaściwy sposób również.

Fot. Pixabay

Naturalnym odruchem byłoby włączenie silnika, poczekanie aż samochód się rozgrzeje, a następnie włączenie nawiewu i ręczne zebranie resztek lodu. Niestety takie działanie jest niezgodne z prawem.

Według art. 60 ust. 2 pkt 1 i 2 Kodeksu drogowego, zabrania się kierującemu:
1) oddalania się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu;
2) używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem;

Naruszamy więc dwa przepisy. Za pierwsze przewinienie grozi kara do 100 zł, za drugie 300 zł. Kierowca może też odmówić przyjęcia mandatu. W tym przypadku otrzyma wezwanie do sądu, gdzie maksymalna kara może wynieść 5000 zł.

Skrobanie nie jest dobrym sposobem na odśnieżenie szyb, ponieważ po pierwsze istnieje szansa na ich porysowanie, a poza tym może być ono niedokładne, przez co przez włączenie wycieraczek możemy je uszkodzić. Najlepiej użyć więc specjalnych płynów do odmrażania, które działają szybko i pozwalają na szybsze niż przy uruchomieniu silnika wyruszenie w trasę.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE