Budują nowe krematorium (VIDEO)

Trwa kolejny etap realizacji inwestycji cmentarnej w Podgórkach Tynieckich. Obok istniejącej spopielarni powstaje nowy budynek ceremonialny.

Warto przypomnieć, że pierwsza w Krakowie spopielarnia zwłok zlokalizowana w Podgórkach Tynieckich została uruchomiona wiosną 2016 roku. Spopielarnia to pierwszy element dużego projektu inwestycyjnego, który jest realizowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego w trybie koncesji na roboty budowlane, we współpracy pomiędzy Gminą Kraków a konsorcjum firm w składzie: Centrum Pogrzebowe Sp. z o.o. z Łodzi, Przedsiębiorstwo Usług Pogrzebowych KLEPSYDRA T. Salski i D. Salska z Łodzi, Urciuoli Group`s S.R.L. z Włoch. Docelowo, w ramach całego projektu powstanie jeszcze budynek ceremonialny, kolumbarium i ok. 9 ha cmentarza.

Wartość całego projektu to 24,5 mln zł. Koszty pokrywa konsorcjum, które może pobierać przez kilkadziesiąt lat korzyści finansowe wynikające z działalności cmentarza i spopielarni. W ramach współpracy Miasto przekazało teren oraz wybudowało i przebudowało część ul. Podgórki Tynieckie oraz ul. Wielogórskiej, wykonało parking dla 89 samochodów. Przy okazji, urzędnicy nasadzili w tym rejonie ponad 200 drzew.

Niedawno inwestycja cmentarna weszła w kolejną fazę. Rozpoczęła się budowa domu ceremonialnego, gdzie będą się odbywać uroczystości pożegnania zmarłych. Obecnie, dla tych celów, wygospodarowana jest niewielka przestrzeń w budynku spopielarni. Nowo budowany dom pożegnań będzie budynkiem parterowym o powierzchni całkowitej 725 m kw. Kubatura obiektu wyniesie 3120 m3. Oddanie do użytku tego etapu zadania planowane jest w 2020 roku.

W kolejnym etapie, za kilka miesięcy, rozpocznie się budowa cmentarza. Na początku inwestycja obejmie ok. 4 ha powierzchni. Docelowo, w ramach inwestycji cmentarnej w Podgórkach Tynieckich, powstanie jeszcze kolumbarium, poszerzona będzie też powierzchnia nekropolii.

 

Źródło: krakow.pl

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE