Ukrainiec planował zamach w Polsce

ABW zatrzymała Maksyma S. Ukrainiec planował zamach w Polsce. Według ustaleń śledczych chciał zdetonować samochód pułapkę przed galerią handlową w Puławach na granicy województw mazowieckiego i lubelskiego. Mężczyzna około dwóch miesięcy temu zmienił też wiarę i imię na Mohamed.

Fot. Shutterstock

Jak informuje Prokuratura Krajowa, Maksym S. został zatrzymany 4 grudnia 2019 roku.

O swoich planach miał opowiadać współpracownikom oraz osobom ze swojego otoczenia” – mówi rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn – „Będąc w Warszawie, mężczyzna przebywał w towarzystwie cudzoziemców prezentujących radykalne podejście do zasad islamu. Utrzymywał bliskie kontakty z cudzoziemcami, m.in. z Tadżykistanu, a także obywatelami Federacji Rosyjskiej narodowości czeczeńskiej” – podkreślił Żaryn w wypowiedzi dla PAP.

Jak informuje Prokuratura Krajowa, zatrzymanemu przedstawiono zarzut przygotowania do zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać eksplozji materiałów wybuchowych lub łatwopalnych albo innego gwałtownego wyzwolenia energii. Przygotowania te polegały na wejściu w porozumienie z innymi osobami o radykalnych poglądach religijnych, wyrażaniu gotowości do przeprowadzenia zamachu terrorystycznego polegającego na zdetonowaniu „samochodu pułapki” w obiektach użyteczności publicznej oraz uzyskiwanie środków w postaci pieniędzy oraz broni. Czyny te kwalifikowane są z  art. 168 kodeksu karnego w zw. z art. 163 par. 1 pkt 3 kk.

Ponadto Maksym S. jest podejrzany o popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym polegającego na stosowaniu gróźb pobicia przez inne osoby o radykalnych poglądach religijnych, wobec poszczególnych osób z powodu ich bezwyznaniowości kwalifikowane z art. 119 par. 1 kodeksu karnego w zw. z art. 65 par. 1 kk.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE