Nadciąga Nowy Rok, a wraz z nim… „sylwestrowi naciągacze”

Miał być wymarzony sylwester w górach, a pozostały jedynie wściekłość i pusta kieszeń. O pomoc do policjantów z posterunku w Zakliczynie zwrócił się mieszkaniec gminy, oszukany przy rezerwowania domku wypoczynkowego w stolicy polskich Tatr.

Fot. pixabay.com

W połowie listopada, na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych 27-latek znalazł ofertę wynajmu 6-osobowego domku w Zakopanem. Planował powitać nowy rok w górach więc oferta na którą się natknął od razu przypadła mu do gustu.

Warunkiem dokonania rezerwacji miała być wpłata kilkuset złotych na wskazane przez właścicielkę nieruchomości konto. Po wymianie korespondencji i uzgodnieniu formalności, nie zwlekając z podjęciem decyzji mężczyzna przelał pieniądze, po czym oferta zniknęła z portalu, a kontakt z ogłoszeniodawcą się urwał.
Rozwścieczony takim obrotem sprawy mężczyzna sprawdził lokalizację miejsca wynajmu w Internecie i ku swojemu zdziwieniu uzmysłowił sobie, że w miejscu wynajętego domku, w rzeczywistości znajduje się… sklep komputerowy. Oszukany na 700 złotych 27-latek przyszedł szukać pomocy u policjantów.

Zbliżają się święta, sylwester, a po nich okres ferii. Część z nas wyjedzie, aby spędzić ten czas poza domem. Rezerwując wymarzony urlop prosimy uważajcie na oszustów, którym każdego roku udaje się sprzedać wirtualne oferty wypoczynku. Nie pozwólcie zepsuć sobie i bliskim wyjazdu!

Na co zwrócić uwagę :

– nie działaj w pośpiechu, zostawiając rezerwację noclegu na ostatnią chwilę

– pamiętaj, że super okazje nie istnieją. Porównaj cenę wynajmu z innymi ofertami, w podobnej lokalizacji i standardzie

– decydując się na konkretną ofertę sprawdź, czy domek, pensjonat, kwatera faktycznie istnieje. Postaraj się zebrać na temat obiektu jak najwięcej informacji. Nie przywiązuj się nadmiernie do opinii zadowolonych klientów ze strony internetowej oferty- oszuści potrafią je preparować sami, więc zasięgnij opinii w innych miejscach. Jeżeli w ogłoszeniu podano bardzo mało informacji np. sam numer telefonu komórkowego – uważaj, im ogłoszenie bardziej „anonimowe”, tym bardziej podejrzane

– skorzystaj z miejsc poleconych przez znajomych

– jeżeli obiekt działa legalnie, powinien być zarejestrowany w Urzędzie Miasta. Znajdź na stronie internetowej zakopiańskiego magistratu, w części przeznaczonej dla turystów- zakładka „Baza Noclegowa”, gdzie sprawdzisz funkcjonujące na terenie miasta kwatery. Inne sprawdzisz w bazie danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej

– poproś o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę. Jeśli natrafisz na opór możesz mieć do czynienia z nieuczciwą ofertą

– w celkach dowodowych zachowaj całość dokumentacji, korespondencji związanych z transakcją (przelewy, e-maile, etc.)

 

 

Źródło: Tarnowska Policja

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE