Podwyżki alkoholu i papierosów od 1 stycznia. Prezydent podpisał ustawę

Jeszcze przed świętami, Sejm odrzucił uchwałę Senatu, który sprzeciwił się podwyżkom akcyzy i projekt trafił do podpisu prezydenta. 27 grudnia Andrzej Duda podpisał nowelizację.

Fot. Pixabay

Nowelizacja ustawy o akcyzie podnosi o 10 procent wysokość podatku akcyzowego w stosunku do napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych.

„Uchwalona ustawa ma na celu realizację działań w obszarze podatków, dotyczy indeksacji stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami, tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, wyroby nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych” – czytamy w komunikacie na stronie Kancelarii Prezydenta RP.

Jak wylicza Ministerstwo Finansów półlitrowa butelka wódki zdrożeje o ok. 1,4 zł, a puszka piwa o 0,06 zł. Dużo większą różnicę odczują palacze. Cena paczki papierosów wzrośnie o około 1,02 zł, paczka tytoniu do palenia o 1,69, cygar o 0,40 zł za sztukę, a suszu tytoniowego o ok. 22,93 za kilogram.

Ministerstwo Finansów tłumaczy, że podwyżka akcyzy podyktowana jest chęcią przeciwdziałania negatywnym skutkom konsumpcji alkoholu i wyrobów tytoniowych. Zdaniem resortu choroby odtytoniowe powodują 70 tys. zgonów rocznie, a z powodu konsumpcji alkoholu umiera 12 tys. Polaków. Ministerstwo dodaje, że ostatnia podwyżka stawek akcyzy na te produkty miała miejsce w styczniu 2014 roku.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE