Wzmożone działania policjantów na drogach

Każdego roku podczas Sylwestra oraz Nowego Roku na małopolskich drogach – zwłaszcza tych prowadzących do górskich miejscowości – obserwujemy zwiększone natężenie ruchu.

Fot: Tarnowska Policja

Szczególnym zainteresowaniem turystów cieszy się Zakopane, gdzie od lat Święta Bożego Narodzenia, Sylwestra i Nowy Rok spędzają rodziny z całego kraju. W tym okresie dojazd do zimowej stolicy polskich gór często znacznie się wydłuża.

Mając to na względzie małopolska Policja ruchu drogowego w okresie noworocznym prowadzi nasilone działania, podczas których przede wszystkim będzie udzielać pomocy podróżnym w bezpiecznym dotarciu do celu.

W celu upłynnienia ruchu zwłaszcza na tzw. zakopiance pojawi się więcej niż zwykle patroli ruchu drogowego. Na tej newralgicznej trasie zarówno w Sylwestra, jak i w Nowy Rok wyznaczonych zostało 12 stałych punktów gdzie funkcjonariusze będą dbać o bezpieczną podróż, a w razie potrzeby będą podejmować ręczną regulację ruchem.
Dodatkowe patrole ruchu drogowego będą zlokalizowane również na drodze krajowej nr 7 od granicy województwa świętokrzyskiego do Krakowa.

W sumie w ciągu dwóch dni działań nad bezpieczeństwem na drogach Małopolski będzie czuwać około 170 policjantów ruchu drogowego.

Funkcjonariusze będą również dbać o bezpieczeństwo podczas zabezpieczenia całej imprezy Sylwestrowej w Zakopanem z uwzględnieniem płynności ruchu w mieście oraz na jego drodze wyjazdowej.

W czasie dwóch dni ubiegłorocznego Sylwestra i Nowego Roku na małopolskich drogach doszło do 9 wypadków, w których 12 osób zostało rannych. Ponadto ujawniono ponad 30 pijanych kierujących. Mając na uwadze te zagrożenia, podczas prowadzonych działań policjanci będą reagować na przestępstwa i wykroczenia, które przyczyniają się do powstawania wypadków na drodze.

Powołana w lipcu br. grupa SPEED również włączy się w działania w celu eliminowania z ruchu kierujących, którzy swoim zachowaniem stwarzają niebezpieczeństwo na drodze.

Okres noworoczny to czas zabaw, którym towarzyszy alkohol. Prosimy o rozsądek i jazdę w trzeźwości.
Wsiadanie za kierownicę po alkoholu może skończyć się tragicznie i prowadzić do groźnych w skutkach wypadków drogowych. Podczas prowadzonych działań, kontrolując kierujących policjanci będą każdorazowo sprawdzać stan trzeźwości w celu eliminacji z ruchu osób stwarzających ogromne zagrożenie na drodze.

Ponadto szczególna uwaga zostanie zwrócona na wykroczenia związane z nieprzestrzeganiem przepisów ruchu drogowego przez pieszych, ze szczególnym uwzględnieniem: posiadania elementów odblaskowych poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, przechodzenia przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, wychodzenia na jezdnię zza przeszkody, pojazdów i bezpośrednio przed jadący pojazd, niestosowania się przez pieszych do sygnalizacji świetlnej.

Jednocześnie policja informuje, że 1 stycznia 2020 roku w godz. 8:00 – 22:00 obowiązuje zakaz poruszania się pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton (z wyłączeniem autobusów).

Osoby udające się na Sylwestra i Nowy Rok powinny pamiętać o rozsądku i wyobraźni na drodze.

 

 

Źródło: Małopolska Policja

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE