Dni wolne w 2020. Jak najlepiej zaplanować sobie urlop?

O ile w poprzednich latach dni wolne wypadały bardzo korzystnie, o tyle w 2020 roku już tak dobrze nie jest. Większość świąt wypada w weekend. Pracodawca musi za to wyznaczyć dzień wolny, ale wcale nie musi tego z nami konsultować.

Fot. Pixabay

Zapobiegliwi pracownicy mogli już wziąć wolne 2 i 3 stycznia, by mieć pięć dni wolnego. Jeżeli dodatkowo wzięli wolne 27, 30 i 31 grudnia mogą się teraz cieszyć prawie dwoma tygodniami wolnego.

Następny rok nie prezentuje się jednak tak różowo. Następna okazja do wykorzystania urlopu nadarzy się dopiero w kwietniu przy okazji świąt Wielkanocnych. Lany poniedziałek tradycyjnie jest wolny od pracy, ale jest to tylko jeden dzień. Weekend majowy także nie będzie w tym roku wypadał zbyt korzystnie. 1 maja to piątek, a 3 maja niedziela. Tu także mamy więc 1 dzień wolnego. 31 maja to kolejne święto – Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki), które także wypada w niedzielę.

W czerwcu będziemy mieli okazję do zrobienia sobie przedłużonego wolnego. W 2020 roku Boże Ciało wyznaczone jest na czwartek, 11 czerwca. Pracodawca może wyznaczyć 12 dniem wolnym dzięki czemu nie tracimy urlopu, a zyskujemy cztery dni wolnego. Dodając do tego 3 dni, które możemy wziąć w dniach 8-10, za trzy dni możemy zyskać 9.

15 sierpnia jest świętem Wniebowzięcia Maryi Panny, wolnym od pracy. W tym roku wypada ono jednak w sobotę. Podobnie 1 listopada, który w tym roku jest niedzielą. 11 listopada wypada za to w środę. Jest to wprawdzie tylko jeden dzień wolny, ale zawsze można już coś z nim zrobić, bowiem w 2020 dni wolnych będzie jak na lekarstwo.

W grudniu wigilia wypada w czwartek, pierwszy dzień świąt w piątek, a drugi w sobotę. Pracodawca musi więc wyznaczyć dzień wolny za sobotę. Gdyby zrobił to np. 31, biorąc wolne w poniedziałek, wtorek i środę, 28-30 grudnia, zyskamy 10 dni wolnego.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE