„Zaatakowana” dronem Bazylika Mariacka zdradza swoje tajemnice

Bazylika Mariacka będzie tematem najbliższego spaceru edukacyjnego z cyklu „Muzeum bez granic”.

Fot: pixabay.com

Przewodnikami po miejskiej farze będą dr Aleksandra Hola i Katarzyna Pakuła-Major. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 11 stycznia, o godz. 12.00.

Fara miejska skrywa w swoim wnętrzu wiele tajemnic. Część z nich zostanie odkryta przed uczestnikami spaceru, którzy odwiedzą kilka niedostępnych na co dzień miejsc bazyliki: zakrystię, kaplicę rodziny Kauffmannów i dzwonnicę.

Oprócz możliwości kontemplacji w przestronnej zakrystii z bogato polichromowanym sklepieniami czy szafami z końca XVI wieku, w które niegdyś wprawione były znane na całym świecie obrazy wczesnorenesansowego mistrza Hansa z Kulmbachu, zobaczyć będzie można wyjątkowej klasy obiekty ze skarbca – ornat i dwa kielichy.

Następnie otwarta zostanie kaplica nawrócenia św. Pawła, ufundowana w 1577 roku przez rajcę krakowskiego Pawła Kauffmanna. Mieści się ona na drugiej kondygnacji południowej wieży kościoła.

Na koniec uczestnicy spotkania wspinając się na nieudostępnianą zazwyczaj dla zwiedzających mariacką dzwonnicę zobaczyć będą mogli unikatowe na skalę światową cztery dzwony: Półzygmunt, Tenebrat, Misjonał i najstarszy, tzw. Campana Antiqua.

Udział w spacerze jest bezpłatny. Spotkanie przy fontannie na placu Mariackim.

 

Źródło: krakow.pl

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE