Zamknięto szpitalny SOR. Co mają robić pacjenci?
Trwają przenosiny Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Rozpoczęty dziś etap oprócz przenosin Szpitalnego Oddziału Ratunkowego obejmuje też oddziały wymienione poniżej.
Transporty pacjentów zaplanowano na 7, 8 i 9 stycznia, a przejazdy mają trwać od rana do wieczora.
Zgodnie z decyzją Wojewody Małopolskiego – 7 stycznia 2020 r. o godz. 7:00 Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Kopernika 50 został zamknięty i trwa tu całkowita przerwa w udzielaniu świadczeń zdrowotnych.
Od 8 stycznia od godz. 7:00 Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) rozpoczyna działalność wyłącznie w Nowej Siedzibie Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Jakubowskiego 2, Budynek F.
7 stycznia 2020 r. w przypadkach nagłych pomoc można uzyskać w pozostałych krakowskich Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych lub w Izbach Przyjęć:
- 5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką, ul. Wrocławska 1,
- Szpital Miejski im. G. Narutowicza, ul. Prądnicka 35,
- Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego w Krakowie, os. Na Skarpie 66,
- Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera, os. Złotej Jesieni 1,
- Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla, ul. Skarbowa 4,
- Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, ul. Prądnicka 80,
- Szpital św. Rafała, ul. Bochenka 12,
- Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA, ul. Galla 25.
– Kolejna faza przeprowadzki Szpitala Uniwersyteckiego staje się faktem. Jest to faza szczególna, bo dotycząca tzw. „ostrych” oddziałów zabiegowych i Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Nie bez przyczyny właściwe służby i podmioty poświęcały jej dotychczas wiele uwagi. Wszystkie aspekty planu działania zostały dokładnie przeanalizowane także przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. Sytuacja będzie też na bieżąco monitorowana w trakcie samej przeprowadzki. Wypracowany model działania zakłada zapewnienie pacjentom jak największego bezpieczeństwa. Jak możemy się po raz kolejny przekonać, Dyrekcja i pracownicy Szpitala tę niezwykle złożoną operację logistyczną, jaką bez wątpienia są przenosiny siedziby, rozplanowali z – chciałoby się powiedzieć – chirurgiczną precyzją. Jednocześnie serdecznie dziękuję wszystkim służbom i jednostkom, które podczas kolejnego etapu przeprowadzki będą wspierać Szpital Uniwersytecki, w szczególności Policji, innym Centrom Urazowym na terenie ościennych województw czy pozostałym krakowskim SOR-om – podkreśla wojewoda małopolski Piotr Ćwik.
– Ryzyko utrzymywania otwartego SOR-u i jednoczesnego jego przeprowadzania jest dużo większe niż zamknięcie SOR-u i jasnego zakomunikowania, że przez 24 godziny nie będzie on działał – mówi dyrektor Marcin Jędrychowski.
– W tym etapie przeprowadzki będziemy przewozić pacjentów w najcięższym stanie: to pacjenci leżący, wentylowani, podpięci do kardiomonitorów. Część z nich będzie wymagała transportu z lekarzem. Dużym ułatwieniem dla nas jest już funkcjonujący w nowej lokalizacji Szpital Uniwersytecki, który w sposób płynny przejmie odpowiedzialność za pacjentów – dodaje dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Podobnie jak podczas poprzedniego etapu przeprowadzki Policja będzie eskortowała ambulanse przewożące pacjentów.
– Mamy już w tym względzie doświadczenie z pierwszej tury przeprowadzki. Tym razem będzie więcej załóg policyjnych. Będziemy poruszać się torowiskami i pasami przeznaczanymi dla autobusów. Apelujemy do kierowców, aby zwracali uwagę na przejeżdżające kolumny, które mają pierwszeństwo, jest to też apel do pieszych – mówił komendant miejski policji mł. insp. Zbigniew Nowak.
Źródło: Małopolska Policja / Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie