Zamknięto szpitalny SOR. Co mają robić pacjenci?

Trwają przenosiny Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Fot. Łukasz / Kraków w Pigułce

Rozpoczęty dziś etap oprócz przenosin Szpitalnego Oddziału Ratunkowego obejmuje też oddziały wymienione poniżej.

Transporty pacjentów zaplanowano na 7, 8 i 9 stycznia, a przejazdy mają trwać od rana do wieczora.

Zgodnie z decyzją Wojewody Małopolskiego – 7 stycznia 2020 r. o godz. 7:00 Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Kopernika 50 został zamknięty i trwa tu całkowita przerwa w udzielaniu świadczeń zdrowotnych.

Od 8 stycznia od godz. 7:00 Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) rozpoczyna działalność wyłącznie w Nowej Siedzibie Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Jakubowskiego 2, Budynek F.

7 stycznia 2020 r. w przypadkach nagłych pomoc można uzyskać w pozostałych krakowskich Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych lub w Izbach Przyjęć:

  1. 5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką, ul. Wrocławska 1,
  2. Szpital Miejski im. G. Narutowicza, ul. Prądnicka 35,
  3. Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego w Krakowie, os. Na Skarpie 66,
  4. Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera, os. Złotej Jesieni 1,
  5. Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla, ul. Skarbowa 4,
  6. Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, ul. Prądnicka 80,
  7. Szpital św. Rafała, ul. Bochenka 12,
  8. Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA, ul. Galla 25.

– Kolejna faza przeprowadzki Szpitala Uniwersyteckiego staje się faktem. Jest to faza szczególna, bo dotycząca tzw. „ostrych” oddziałów zabiegowych i Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Nie bez przyczyny właściwe służby i podmioty poświęcały jej dotychczas wiele uwagi. Wszystkie aspekty planu działania zostały dokładnie przeanalizowane także przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. Sytuacja będzie też na bieżąco monitorowana w trakcie samej przeprowadzki. Wypracowany model działania zakłada zapewnienie pacjentom jak największego bezpieczeństwa. Jak możemy się po raz kolejny przekonać, Dyrekcja i pracownicy Szpitala tę niezwykle złożoną operację logistyczną, jaką bez wątpienia są przenosiny siedziby, rozplanowali z – chciałoby się powiedzieć – chirurgiczną precyzją. Jednocześnie serdecznie dziękuję wszystkim służbom i jednostkom, które podczas kolejnego etapu przeprowadzki będą wspierać Szpital Uniwersytecki, w szczególności Policji, innym Centrom Urazowym na terenie ościennych województw czy pozostałym krakowskim SOR-om – podkreśla wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

– Ryzyko utrzymywania otwartego SOR-u i jednoczesnego jego przeprowadzania jest dużo większe niż zamknięcie SOR-u i jasnego zakomunikowania, że przez 24 godziny nie będzie on działał – mówi dyrektor Marcin Jędrychowski.

– W tym etapie przeprowadzki będziemy przewozić pacjentów w najcięższym stanie: to pacjenci leżący, wentylowani, podpięci do kardiomonitorów. Część z nich będzie wymagała transportu z lekarzem. Dużym ułatwieniem dla nas jest już funkcjonujący w nowej lokalizacji Szpital Uniwersytecki, który w sposób płynny przejmie odpowiedzialność za pacjentów – dodaje dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Podobnie jak podczas poprzedniego etapu przeprowadzki Policja będzie eskortowała ambulanse przewożące pacjentów.

– Mamy już w tym względzie doświadczenie z pierwszej tury przeprowadzki. Tym razem będzie więcej załóg policyjnych. Będziemy poruszać się torowiskami i pasami przeznaczanymi dla autobusów. Apelujemy do kierowców, aby zwracali uwagę na przejeżdżające kolumny, które mają pierwszeństwo, jest to też apel do pieszych – mówił komendant miejski policji mł.  insp. Zbigniew Nowak.

 

Źródło: Małopolska Policja / Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]