„Przekręcił” licznik o 20.000 km

Funkcjonariusze komisariatu Autostradowego Policji w Krakowie zatrzymali do kontroli drogowej audi.

Gdy sprawdzili aktualny stan drogomierza, który wynosił 227.561 km i sprawdzili pojazd w systemie informatycznym (Centralna Ewidencja Pojazdów) okazało się, że stan licznika podczas ostatniego badania technicznego w roku 2019 wynosił 246.994 km.

Kierowca nie był w stanie wytłumaczyć dlaczego przebieg się zmniejszył. Twierdził, że w ostatnim czasie kilkukrotnie pozostawiał pojazd u mechanika, który stwierdził usterkę licznika i wymienił go na nowy.

Wobec podejrzenia popełnienia przestępstwa (art. 306a KK – „Zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru”) sprawa została przekazana do Komisariatu Policji w Zabierzowie, która w ramach prowadzonego postępowanie przygotowawczego wyjaśni jak doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny.

Od 25 maja 2019 r. zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego cofanie liczników w samochodach i motocyklach to przestępstwo zagrożone karą nawet do lat 5 więzienia.

Z kolei od 1 stycznia 2020 r. dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego policjanci spisują stan licznika w kontrolowanych pojazdach, a odczytane wskazania drogomierza są przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Źródło: Komisariat Autostradowy Policji w Krakowie

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE