Nowy niechlubny polski rekord padł w Krakowie

Cofający liczniki nie znają granic – krakowscy policjanci wykryli licznik „cofnięty” o ponad MILION kilometrów.

Fot: Pixabay

Na ul. Wita Stwosza w Krakowie padł nowy rekord niezgodności stanu licznika w pojeździe. Policjanci Ruchu Drogowego podczas kontroli drogowej samochodu marki Mercedes Sprinter ujawnili, że różnica pomiędzy rzeczywistym przebiegiem licznika, a informacjami wynikającymi z wpisu w zaświadczeniu o badaniu technicznym pojazdu wynosi ponad milion kilometrów.
Kierowca podał, że licznik był wymieniony.

W środę, 15 stycznia około godziny 10:30 policjanci krakowskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej 35-letniego kierującego pojazdem marki Mercedes Sprinter.

Powodem sprawdzenia było m. in. niesprawne oświetlenie zewnętrzne samochodu. W trakcie kontroli funkcjonariusze zauważyli, że niesprawne światła to tylko jeden z mankamentów w pojeździe.

Prawdziwym odkryciem okazało się wskazanie drogomierza, które pokazało, że różnica pomiędzy rzeczywistym przebiegiem licznika, a stanem licznika odnotowanym w Centralnej Ewidencji Pojazdów wynosiła ponad 1.014.000 kilometrów.

Miesiąc wystarczył, aby wskazania licznika diametralnie się zmieniły, bowiem w grudniu 2019 roku podczas przeglądu technicznego na stacji diagnostycznej stan licznika wynosił 2 008 533 km, a obecnie wskazuje 993 892 km. Kierowca wyjaśnił, że w to pojazd służbowy.

Wg. informacji od jego szefa w pojeździe był wymieniany drogomierz. Policjanci będą to weryfikować.

Należy zaznaczyć, że od 1 stycznia br. wymiana licznika powinna być odpowiednio udokumentowana. Drogomierz można wymienić tylko w pewnych, z góry określonych sytuacjach. Mianowicie jest to możliwe tylko z powodu jego uszkodzenia, lub w przypadku konieczności wymiany elementu z nim związanego. Ważne, aby właściciel pojazdu z wymienionym licznikiem stawił się w ciągu 14 dni na stacji kontroli pojazdów w celu dokonania odczytu drogomierza. Diagnosta wprowadza dane do bazy CEP i wydaje zaświadczenie.

Wczorajsze ujawnienie zmienionej wartości licznika nie jest jedynym takim przypadkiem w stolicy Małopolski. Od początku roku krakowscy policjanci ujawnili 9 przypadków cofania licznika.

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym, od 1 stycznia 2020 roku obowiązują nowe zasady kontroli drogowych. Obecnie policjanci mają obowiązek sprawdzać i spisywać stan licznika, a odczytane wskazania drogomierza przesłać do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Kierujący pojazdami muszą pamiętać, że od 25 maja ur. zgodnie z zapisem art. 306 a kodeksu karnego, za zmianę wskazania drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingerencję w prawidłowość jego pomiaru, grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Należy pamiętać, że takiej samej karze podlega zarówno osoba, która cofa licznik pojazdu, jak i ta, która taką korektę zleca.

Jeżeli kogoś interesuje stan licznika z ostatniego badania technicznego to sprawdzenie danych o pojazdach, których jest się właścicielem lub posiadaczem umożliwia usługa „Mój Pojazd”.

Można też uzyskać informacje o czyimś pojeździe. Dzięki usłudze Historia Pojazdu bezpłatnie można sprawdzić dane pojazdów, które nie należą sprawdzającego. Jeśli chcesz na przykład kupić używany pojazd albo potwierdzić informacje, które podaje ci jego właściciel – skorzystaj z tej usługi online.

W lutym usługa „Mój Pojazd” zostanie wzbogacona o informacje dotyczące wymiany licznika. Znajdzie się w niej data i przyczyna wymiany, a także wskazanie po wymianie. W usłudze „Historia Pojazdu” także pojawią się informacje o wymianie drogomierza.

 

 

Źródło: Małopolska Policja

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]