Drastyczne podwyżki cen papierosów! Cena wyższa niż w reszcie Europy!

Resort zdrowia zaczyna walczyć z palaczami. Według danych statystycznych po palenie tytoniu sięga już co czwarty z nas. Cena za paczkę ma drastycznie pójść do góry.

Fot. Pixabay

Podwyżka ma być częścią przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia Narodowej Strategii Onkologicznej. Podatek ma z jednej strony zniechęcić palaczy, a z drugiej utrudnić dostęp do tytoniu osobom, które jeszcze nie zaczęły palić.

Do 2028 roku podatek akcyzowy ma wynieść 70 proc. ceny jednej paczki. Biorąc pod uwagę, że średnia cena wynosi obecnie 15-18 zł, już niedługo paczka papierosów może kosztować około 30 zł.

Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna” początkowo podwyżka miała sięgać 75 proc., ale ostatecznie pomysł ten nie znalazł poparcia wśród rządzących. Po poprzedniej podwyżce akcyzy cena paczki wzrosła o około złotówkę. 20 maja wejdzie też w życie przepis Unii Europejskiej o zakazie sprzedaży mentolowych papierosów.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]