W poniedziałek potężna wichura nawet do 110 km/h! [MAPY]

W poniedziałek czeka nas gwałtowne załamanie pogody. Nad Polskę nadciągną wichury, które miejscami mogą prowadzić do dużych szkód w drzewostanie i budynkach. Wiatr może osiągnąć prędkość nawet do 110 km/h. Apeluje się aby w tych dniach nie parkować pod drzewami i usunąć wszystkie lekkie rzeczy z balkonów i ogródków.

foto: pixabay.com

+++W PONIEDZIAŁEK CZEKA NAS SILNA WICHURA+++

Już na początku przyszłego tygodnia pogoda w naszym kraju może ulec znacznemu pogorszeniu. Tym razem mowa o silnym wietrze jaki prawdopodobnie wystąpi w naszym kraju, w szczególności zagrożone są regiony zachodnie oraz centralne. W związku z rozwijającą się bardzo gwałtowną cyklognezą na Atlantyku, do Europy sukcesywnie zacznie zbliżać się rozległy obszar obniżonego geopotencjału, w tym momencie znajdujemy się jeszcze w klinie wysokiego ciśnienia, który łagodzi warunki atmosferyczne.

Natomiast już w poniedziałek do Polski zbliży się głęboka zatoka niskiego ciśnienia. Spowoduje to znacze zaostrzenie gradientu barycznego nad naszym krajem. Oprócz tego spodziewamy się krótko trwałego napływu ciepłej masy powietrza pochodzenia morskiego. Wraz ze zbliżeniem się zatoki, ciepłe powietrze zacznie być wypychane przez front chłodny. To właśnie na tym froncie pojawią się dogodne warunki do rozwoju konwekcji, mianowicie marginalne wartości energii dostępnej drogą konwekcji CAPE, niski poziom kondensacji LCL oraz pozostałe warunki wspomagające rozwój konwekcji.

W związku z powyższą sytuacją, w ciągu poniedziałkowego dnia należy spodziewać się silnych porywów wiatru do 90km/h, związanych z zaostrzeniem gradientu. Oprócz tego w wyniku rozwoju konwekcji wielkoskalowej możemy mieć doczynienia z wędrującą z zachodu na wschód linią szkwału w formie QLCs. Wtedy porywy będą mogły przekraczać 100km/h. Również w kolejnych dniach przyszłego tygodnia należy spodziewać się silniejszych porywów wiatru do 70-80km/h.

PS. Oficjalna prognoza porywów pojawi się w sobotę lub niedzielę.

Jakub M.” – informują BurzeInfo

 

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]