Katastrofalna susza! „Najgorsza od 50 lat”. Zabraknie wody w kranach?

Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk powiedział na antenie Radia Plus, że susza, która już jest w Polsce, może być najbardziej dotkliwa od 50 lat.

Fot. Pixabay

Niestety, nic nie zwiastuje poprawy.

Według przewidywań IMGW, poza Suwałkami, chłodnych i deszczowych dni w lutym praktycznie nie będzie. Następne dwa miesiące mają być cieplejsze niż ostatnich 30 lat. Ten rok to też niestety kolejny rok suszy. Brak opadów w lutym i marcu pogłębi tylko i tak już ciężką sytuację związaną z niskim stanem wód. Na domiar złego wystąpi w sezonie wegetacyjnym, co spowoduje ograniczenie plonów.

Sytuacja nie poprawi się w kwietniu, kiedy to odczujemy pierwsze skutki suszy, które pogłębią się w następnych miesiącach. Mogą pojawić się, podobnie, jak rok temu, niespodziewane burze pyłowe, ograniczające widoczność i powodując wypadki, a także liczne pożary lasów.

Nic nie zapowiada, by sytuacja miała poprawić się w lato. Jeżeli  taki stan się utrzyma, czeka nas niestety powtórka z zeszłego roku, gdzie woda w ponad 300 miejscowościach była włączana tylko rano i wieczorem, a używanie jej chociażby do podlewania ogrodu było zabronione.

Monika Kupnicka z krakowskich Wodociągów jeszcze w tamtym roku tłumaczyła, że podczas długotrwałej suszy wodę gwarantuje zbiornik w Dobczycach. Zapasy w zbiornikach Górka Narodowa Wschód wystarczy do napełnienia aż 120 mln szklanek.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]