Jak wygląda atak wirusa? Tak rozwija się COVID-19

Jak przebiega zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2? Wyjaśniamy na jakie objawy zwrócić uwagę i jak może przebiegać infekcja.

Fot. Shutterstock

COVID-19, rozprzestrzenia się za pośrednictwem powietrza, podczas kichania lub kaszlu. Niektóre badania mówią też o rozprzestrzenianiu się za pomocą kału, ale drogi te są nadal badane.

SARS-CoV-2 jest wysoce zaraźliwy. Wstępne analizy sugerują, że duża ilość wirusów wytwarza się na początku infekcji, kiedy jeszcze zakażenie nie daje ostrych objawów. Okres inkubacji wynosi średnio pięć dni, choć znane są przypadki, kiedy trwało to dłużej.

Choroba zaczyna się od łagodnych objawów. Pojawia się kaszel, zmęczenie i niewielka gorączka.

Potem infekcja atakuje płuca i przekształca się w zapalenie płuc najpierw łagodne, a po tygodniu ciężkie z zespołem niewydolności oddechowej. Występuje także wysoka gorączka. Może, ale nie musi dołączyć do niej ból mięśni, głowy, katar i biegunka.

Oczywiście każde zakażenie może wyglądać odmiennie w zależności od organizmu i jego odporności. Według specjalistów najbardziej na chorobę narażone są osoby starsze i chorujące na inne schorzenia. Według informacji WHO średnio jedna na sześć osób wymaga hospitalizacji.

Copyright © 2019 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE